Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR posilňuje Zásahový tím pre medveďa hnedého. Reaguje tak na súčasnú situáciu a obavy verejnosti v súvislosti s problematikou medveďa na Slovensku.
Ako uviedla, bezpečnosť obyvateľov v podhorských oblastiach s výskytom tejto karpatskej šelmy je na prvom mieste a efektívna eliminácia problémových jedincov ostáva prioritou.
Do tímu pribudne 11 nových ľudí
Posilnenie zásahového tímu už avizoval minister životného prostredia Ján Budaj ako jedno zo systémových riešení súčasnej situácie, najmä čo sa týka podhorských regiónov Slovenska.
Zástupcovia samosprávy Banskobystrického kraja majú k problému s medveďmi tri otázky a žiadajú odpovede
Do tímu tak podľa generálneho riaditeľa ŠOP Dušana Karasku pribudne vybraných jedenásť ľudí, predovšetkým z radov miestnych poľovníkov, s ktorými budú v najbližších dňoch uzavreté zmluvy.
„V rámci takejto spolupráce sa aj v oblasti Poľany v blízkej dobe plánuje eliminácia dlhšie monitorovaných problémových jedincov. Aj v tomto prípade pôjde o úzku súčinnosť so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého ŠOP SR,“ dodal.
Na problémy upozorňujú už dlhodobo
Región Podpoľania plánuje navštíviť v najbližšom období pri príležitosti zasadnutia Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana. Na stretnutí sa zúčastnia aj zástupcovia všetkých zainteresovaných subjektov vrátane samospráv, poľnohospodárskych družstiev, vlastníkov a užívateľov pozemkov, poľovníckych združení, úradov, ako aj vedeckých inštitúcií.
Medveď opäť útočil, napadol muža so psom za obcou Poruba
ŠOP SR dlhodobo upozorňuje na pretrvávajúce príčiny zmeny správania medveďa hnedého na Slovensku. Medvede dnes podľa nej dostávajú potravné zdroje nad rámec toho, čo im ponúka príroda.
„Častým dôvodom stretu s medveďom sú krmoviská a vnadiská, vysoko energetická kukurica, pestovaná v podhorských oblastiach v blízkosti ľudských obydlí, či potrava získaná z nezabezpečených kontajnerov na komunálny odpad. Samotná kukurica je častokrát pestovaná len za účelom získania biomasy, a to aj v oblastiach, kde sa v minulosti nepestovala,“ uviedli.
Prísne chránený živočíšny druh
Štátni ochranári zároveň pripomenuli, že medveď hnedý je v legislatíve Európskej únie zaradený medzi prísne chránené živočíšne druhy.
„Pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie nebol pri tomto druhu požadovaný zo strany Slovenska regulačný odlov, ako to bolo napríklad u vlka. Z tohto dôvodu nie je na území Slovenska možné realizovať regulačný lov medveďa hnedého,“ vysvetlili.
Lesy SR odmietajú Budajove slová o tom, že vnadia a prikrmujú medvede. Podozrenia prišla preveriť aj polícia
„Štatistiky jasne dokazujú, že počet útokov medveďa na človeka nesúvisí s počtom odlovených medveďov. Jediným efektívnym riešením je kombinácia odstránenia príčin vzniku zmeny správania sa medveďov s identifikáciou a elimináciou medveďov s už nenávratne zmeneným správaním,“ dodal Karaska.
ŠOP SR pre tento účel zriadila Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má zákonné možnosti vylúčiť konkrétnych problémových jedincov medveďa hnedého z populácie usmrtením.