Výdavky na ochranu životného prostredia sa za posledné desaťročie na Slovensku zvýšili o 31 percent. Na svojom webe to uvádza portál Euractiv.sk, ktorý vychádza z údajov Eurostatu a Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.
Výdavky Slovenska na ochranu životného prostredia sa pritom pohybujú na úrovni 0,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) ročne, teda na úrovni priemeru členských krajín Európskej únie (EÚ).
Slovensko by mohlo využiť eurofondy na životné prostredie, ale len na päť kľúčových oblastí
Z členských krajín EÚ vynakladá do ochrany životného prostredia viac Holandsko (1,4 percenta), Belgicko, Grécko (obe 1,3 percenta), Malta (1,2 percenta), Francúzsko (jedno percento) a Česko, Španielsko a Luxembursko (0,9 percenta). Okrem Slovenska dosahujú výdavkový priemer krajín EÚ aj Taliansko a Rumunsko.
Dve percentá všetkých výdavkov
Výdavky na životné prostredie tvoria približne dve percentá všetkých výdavkov Slovenska. Viac ako dve tretiny výdavkov ministerstva životného prostredia (MŽP) pochádza z fondov EÚ.
Z nich väčšina ide na environmentálne projekty v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Počas programovacieho obdobia pre roky 2014 až 2020 boli na environmentálne projekty vyčlenené viac než tri miliardy eur.
Koľko mliekarenských firiem treba na to, aby vyprodukovali rovnaké množstvo emisií ako Británia?
Najviac peňazí, 1,57 miliardy, bolo pridelených do oblastí odpadového hospodárstva, vodného hospodárstva, ochrany biodiverzity a revitalizácie miest.
Podpora obnoviteľných zdrojov energie
Celkovo 880 miliónov eur bolo vyčlenených na podporu obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti. Ďalších 290 miliónov eur bolo pridelených na projekty týkajúce sa protipovodňových a vodozádržných opatrení.
Najmenej peňazí bolo vyčlenených na predchádzanie a zvládanie katastrof spôsobených zmenou klímy. Na tieto účely bolo vyčlenených 240 miliónov eur.
Z vyčlenenej sumy bude môcť Slovensko čerpať finančné prostriedky aj v roku 2021, keďže financie boli alokované na sedemročné obdobie.