Novinári z Denníka Slovensko Peter Števkov a Tomáš Pilz uverejnili na webe tohto denníka článok, v ktorom vyjadrujú podozrenie, že agrorezort ušil výberové konanie na šéfa Lesopoľnohospodárskeho majetku (LPM) Ulič na mieru pre bývalého riaditeľa Správy Národného parku Poloniny Mária Perinaja. Podľa oboch novinárov nebolo na výberovom konaní všetko s „kostolným poriadkom“.
Prvým kolom prešiel ako jediný
Bývalý riaditeľ Správy NP Poloniny Perinaj sa stal šéfom štátneho podniku LPM Ulič po výberovom konaní, ktorého prvým kolom prešiel ako jediný spomedzi troch uchádzačov.
Podľa agrorezortu postupovala výberová komisia v zmysle metodiky výberových procesov na manažérske pozície v štátnych podnikoch. Zdroje Denníka Slovensko z prostredia LPM Ulič však tvrdia, že podmienky boli ušité na mieru práve pre Perinaja, ktorého do funkcie pretláčal samotný šéf agrorezortu Ján Mičovský, aj keď na jeho adresu zaznievala kritika z radov odbornej verejnosti.
„Zaujímavé je, že podmienky na obsadenie funkcie šéfa LPM Ulič boli výrazne miernejšie než v minulosti a navyše sa podľa našich informácií v priebehu výberového konania zmenili. Vypísané bolo 4. júna a podmienkou boli minimálne dva roky riadiacej praxe v pozíciách z lesnícko – drevárskej oblasti alebo štátnej správy lesného hospodárstva, alebo štátnej správy ochrany prírody a krajiny,“ ozrejmili autori článku Števkov a Pilz.
Požadovali len dvojročnú prax
Podľa novinárov z Denníka Slovensko je prinajmenšom netradičné, aby na vedúcu funkciu v takom veľkom štátnom podniku požadovali vo výberovom konaní len dva roky praxe na riadiacej pozícii v obdobnom odvetví.
„Bežne sa pri takýchto pozíciách v štátnych podnikoch požaduje minimálne 3, no častejšie až 5 rokov riadiacej praxe. Napríklad pri poslednom výberovom konaní na šéfa LPM Ulič z roku 2016 požadovalo ministerstvo 5-ročnú prax v riadiacich funkciách. V poslednom výberovom konaní, ktoré vyhral mladý Perinaj, však bola doba požadovanej praxe výrazne znížená,“ dodali obaja novinári.
Podmienky sa mali meniť za pochodu
V prípade výberu Perinaja je zaujímavé podľa novinárov z Denníka Slovensko aj to, že v priebehu dvojtýždňovej lehoty určenej na podávanie prihlášok sa podmienky pre uchádzačov už vyhláseného výberového konania mali zmeniť. Ukazujú to printscreeny, ktoré obdržala redakcia Denníka Slovensko. K zmene malo dôjsť 8. júna, teda až 4 dni po tom, ako bolo výberové konanie vyhlásené.
„Vymazané bolo slovné spojenie štátna správa ochrany prírody a krajiny a nutné tak boli už len minimálne dva roky riadiacej praxe v pozíciách z lesnícko – drevárskej oblasti alebo štátnej správy lesného hospodárstva, alebo z oblasti ochrany prírody a krajiny. Post riaditeľa Správy NP Poloniny, ktorý Perinaj zastával, nespadá do kategórie štátnej správy ochrany prírody, takže by Perinaj pôvodne stanovené podmienky nespĺňal,“ dodali Števkov a Pilz.
Ministerstvo na otázky denníka neodpovedá
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) podľa Denníka Slovensko neodpovedá na jeho otázky ohľadom výberového konania.
„Agrorezortu sme sa z vyššie uvedených dôvodov pýtali, prečo ministerstvo v spomínanom výberovom konaní trvalo iba na 2-ročnej riadiacej praxi, keď pri funkciách riaditeľov štátnych podnikoch je štandardná požiadavka na 3 až 5-ročnú prax vo vedúcej funkcii. Denník Slovensko sa ministerstva pôdohospodárstva pýtal aj na to, prečo boli v priebehu výberového konania zmenené podmienky tak, že z nich vypadlo slovné spojenie štátna správa ochrany prírody. Rezort ani po niekoľkých týždňoch neodpovedal. Nevyjadril sa ani k obvineniu z toho, že zamestnanec, ktorý mal vo výberovom konaní reprezentovať zamestnancov podniku, nebol zamestnancami zvolený, ale vybratý niekoľkými členmi odborového výboru,“ dodali Števkov a Pilz.