Na juhu Slovenska potvrdili hygienici vtáčiu chrípku v komerčnom chove nosníc. V piatok 26. januára na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove zaznamenali zvýšený úhyn 150 kusov kurčiat.
Na uvedenej farme sú koncentrované dva chovy. V prvom chove, v ktorom sa nachádza 40 tisíc kusov nosníc, budú veterinári likvidovať. Druhý chov o veľkosti 200-tisíc kusov hydiny veterinári v týždňovej inkubačnej dobe intenzívne monitorujú.
Chorý chov zlikvidujú
Proces likvidácie chorého chovu začne v utorok 30. januára. Na farme už prijali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Z nákladov na utratenie, ktoré farme vzniknú, ministerstvo pôdohospodárstva zo zákona uhradí 50 %.
Na štrkovisku Oširid pri Sekuliach našli 70 mŕtvych labutí, na vine je vtáčia chrípka (foto)
„Predpokladaným zdrojom nákazy pre toto primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov. V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch. U týchto vtákov boli takisto zaznamenané úhyny a boli odoberané vzorky za účelom laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť vírusu HPAI,“ uviedol Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
Šíria ju najmä sťahovavé vtáky
Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je ochorenie, ktoré postihuje voľne žijúce, ako aj domáce vtáky. V EÚ sa od roku 2006 vyskytuje väčšinou sezónne počas zimného obdobia (v mesiacoch október až marec). Vírus aviárnej influenzy je šírený predovšetkým voľne žijúcimi sťahovavými vtákmi. Do EÚ býva každoročne sezónne zavlečený vtákmi, ktoré tiahnu z ázijských oblastí a zo severu cez Európu smerom na juh do Afriky.
V Poľsku sa objavila vtáčia chrípka, zabila už takmer tri desiatky mačiek
V EÚ sú zavedené veľmi prísne veterinárne opatrenia. Ich cieľom je zabrániť šíreniu vírusu z voľne žijúceho vtáctva na hydinu a obmedziť výskyt ohnísk u hydiny. Ak sa v chove vyskytne ohnisko, vtáky musia byť utratené a prijímajú sa veterinárne opatrenia.