Kabinet schválil Program rybné hospodárstvo na roky 2021 až 2027. Program sa zameriava na odvetvie sladkovodnej akvakultúry a jeho cieľom je najmä podpora konkurencieschopnosti a udržateľnej akvakultúry, zabezpečenie vysokej úrovne verejného zdravia a vytvorenie vyššej priadnej hodnoty produktov akvakulúry.
Znižovanie environmentálnej stopy
Program je nástrojom pre čerpanie prostriedkov z Európskeho námorného a akvakultúrneho fondu a národných zdrojov vo výške takmer 22 miliónov eur. Agrorezort následne predloží materiál eurokomisii.
Medzi hlavné výzvy sektora akvakultúry a spracovania rýb agrorezort definoval znižovanie environmentálnej stopy akvakultúry na životné prostredie, ekosystémové služby, podpora udržateľnej akvakultúy, zavádzanie inovatívnych metód v sektore alebo výstavba nových produkčných kapacít.
Podľa posledných štatistických údajov štát eviduje 119 subjektov pôsobiacich v akvakultúre. Subjekty hospodárili v 436 rybníkoch, v 48 klietkach, v 48 liahňach, v 408 betónových nádržiach, v 76 plastových nádržiach a v 121 sádkach. Väčšina akvakultúrnych podnikov sú mikropodniky, ktoré dosahujú malú produkciu zameranú na lokálny trh.
Akvakultúru trápia nízke platy
Rybníky a rybochovné zariadenia sa nachádzajú predovšetkým na vidieku, kde vytvárajú pracovné príležitosti pre rodinnných príslušníkov ako aj obyvateľov vidieka.
Podľa posledných údajov z roku 2020 bolo v danom sektore zamestnaných 308 stálych a 193 sezónnych zamestnancov.
Hlavnými problémami v danej oblasti sú podľa agrorezortu nízka spotreba rýb, absentujúca osobitná legislatíva na úpravu oblasti akvakultúr, nedostatočné technologické inovácie v chove rýb a pri ich spracovaní, ale tiež mzdové ohodnotenie zamestnancov v danej oblasti a absencia výskumu a celoživotného vzdelávania v rybárstve.