Čo nás čaká v pôdohospodárskej politike v najbližšom volebnom období? INESS nemá dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PPA
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA). Foto: www.facebook.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

V pôdohospodárskej politike nás v najbližšom volebnom období nečaká nič prevratné. Ako ďalej konštatuje analytička Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Monika Budzák, žiadna z koaličných strán nepriniesla do predvolebných debát témy, ktoré by výraznejšie smerovali k zvyšovaniu produktivity v poľnohospodárstve, znižovaniu závislosti farmárov od dotácií, k lepšiemu prístupu k pôde.

Obmedzené možnosti politikov

Ale ani tie, ktoré by smerovali k reformám v inštitúciách ako sú Slovenský pozemkový fond a Pôdohospodárska platobná agentúra. Obe disponujú podľa analytičky množstvom peňazí, no sú spájané s kauzami, ktoré výrazne poškodili ich dôveryhodnosť.

Stav verejných financií naznačuje, že zaužívaný postup nalievania nových peňazí do sektora už nebude podľa Moniky Budzák tak jednoduchý. V prípade dočasných problémov v podobe sucha či mrazov budú možnosti politikov obmedzené.

„No na druhej strane to znamená aj väčší tlak na efektivitu verejných výdavkov, čo hlavne agrosektor potrebuje ako hnojivo,“ uvádza analytička.

Slovensko nie je izolovaným ostrovom

Na Slovensku stále je podľa nej množstvo úspešných farmárskych príbehov, ktoré napriek vládnucej garnitúre rozvíjajú svoje podnikanie dlhodobo.

„Bez ohľadu na to, ako budú najbližšie roky politicky vyzerať, farmári môžu čerpať zo spolupráce a aj zahraničných inovácií. Slovensko našťastie nie je izolovaným ostrovom a pevne dúfam, že sa ním pod novým politickým vedením nestane,“ povedala Monika Budzák.

Od volieb prešiel istý čas a zdá sa, že všetky kampaňové agrotémy padli do úzadia. Politici sa síce vo vyjadreniach stále podľa analytičky nebránia populizmu, no ich komentáre sú výrazne menej agresívne ako pred voľbami.

Predvolebný program za nula bodov

Ministerstvo pôdohospodárstva pripadlo strane Smer-SD, ktorej INESS dal za predvolebný program 0 bodov. Program strany pre pôdohospodárstvo pozostával podľa inštitútu z 93 slov s veľmi slabou až žiadnou výpovednou hodnotou.

„Krátko po voľbách rozvírili vody v oblasti verejných financií aj tzv. lego kocky úradníckej vlády. Išlo o opatrenia na znižovanie deficitu verených financií, ktoré neobišli ani oblasť pôdohospodárstva,“ informuje analytička.

Ekonomický inštitút balík opatrení kritizoval, pretože v ňom prevládali opatrenia na zvyšovanie daní pred šetrením vo verejných výdavkoch.

„Stačí pohľad späť a vidíme, že vlády v minulosti nemali problém zvyšovať dane, mali však problém šetriť. Tento prístup dostal Slovensko do dnešnej šlamastiky v podobe 7-miliardového deficitu,“ upozorňuje Monika Budzák.

Neefektívnosť programu zelenej nafty

Do škrtov zaradili analytici pre agrosektor podľa Budzák mimoriadne potrebnú oblasť, ktorou sú pozemkové úpravy.

Ide pritom o jednu z mála aktivít štátu v oblasti pôdohospodárstva, ktorá prináša podľa analytičky blahobyt cez väčšiu právnu istotu pre vlastníkov pôdy a všetky subjekty, ktoré pôsobia v pôdohospodárstve.

Inštitút pozitívne hodnotí, že program zelenej nafty bol vyhodnotený ako neefektívny, keďže ide podľa Moniky Budzák o nesystémovú podporu, ktorá smeruje prostriedky tam, kam už tečú cez iné programy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika Budzák
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenský pozemkový fond (SPF)SMER-SD