V prípade sporu mesta Levoča so spoločnosťou Tatra Agrolev, s. r. o., rozhodol Okresný súd Spišská Nová Ves v prospech samosprávy. Spoločnosti zakázal aplikovať akékoľvek látky na pozemkoch mesta.
Súdny spor súvisel s podozrením mesta i samotných Levočanov, ktorí sa už dlhodobo sťažovali na zápach šíriaci sa z okolitých polí, že spoločnosť na ne aplikuje iné látky než hnojivá.
Obavy o zdravie občanov
Obmedzenie sa týka parcely s výmerou viac ako štyri hektáre, ktorú vlastní mesto. Levočská samospráva ešte koncom júna avizovala, že spoločnosti dá výpoveď z mestského pozemku, pokiaľ sa potvrdí, že na polia aplikovala iné látky ako hnojivá.
V meste už pre zápach spustili aj petíciu Za čistý vzduch v Levoči, konal sa tam aj protestný pochod. Petičiari, okrem iného, žiadajú spoločnosť, aby natrvalo zamedzila šírenie zápachu v meste a okolí vyvolanom jej činnosťou.
Košičan mal nakupovať výbušniny pre farmára Oravca, odsúdili ho
Tvrdia, že opakovane sa vyskytujúci zápach je u mnohých obyvateľoch sprevádzaný zdravotnými ťažkosťami, majú tak obavy o bezpečnosť a zdravie obyvateľov mesta, okolitých obcí a ich návštevníkov.
Vo veci už bolo začaté aj trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania zločinu ohrozenia a poškodzovania životného prostredia a prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi aplikáciou potenciálne nebezpečných látok na dotknuté pozemky, ako sa uvádza v žalobe mesta. Zákaz, o ktorom rozhodol súd, sa týka len jedného mestského pozemku, spoločnosť však užíva pozemky aj ďalších vlastníkov.
V hnojive nič nenašli
Konateľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje biofarmu, Peter Kováč tvrdí, že ide o vyvolanú kauzu. Vyšetrovanie zo strany Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSÚP) je podľa neho ukončené a podľa vzoriek sa v hnojive nič nenašlo.
„Hnojivo bolo kontrolované u výrobcu, u nás, aj cestou, nedá sa už nič viac urobiť. Máme rozhodnutie od ÚKSÚP-u, podľa ktorého dané hnojivá môžeme aplikovať, a to čerstvé, aj tie, ktoré máme naskladnené zo zimy,“ povedal pre agentúru SITA.
Spor o Pečniansky les nekončí, Lesy SR sa odvolajú
Podľa jeho slov však doterajšie problémy obmedzili prácu a chod 50-ročnej farmy. Spoločnosť nemohla istý čas využívať hnojivo pripravené počas zimy.
„Kukuricu som zasial o dva mesiace neskôr, ako stanovuje agrotechnický termín, a ak mi to v septembri prízemný mráz poškodí, 10-tisíc ton siláží, ktoré potrebujem vyprodukovať každý rok, mi nikto v Európe s certifikátom nepredá, takže 1 500 kusov dobytka môžem poslať na jatky a 50 ľudí domov,“ skonštatoval Kováč. Ten už v minulosti uviedol, že firma zákony neporušuje a podľa jeho slov ide skôr o konkurenčný boj.
Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave.