Poľnohospodári začali so žatvou podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory nezvyčajne skoro, niektorí už v polovici júna. To je skorší začiatok o dva až tri týždne.
Tohtoročná žatva, čo sa týka množstva a kvality zrna, bude v znamení veľkých regionálnych rozdielov. Ako dôvod Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) uvádza výkyvy počasia naprieč Slovenskom. „Ako už naznačoval počas apríla a mája pohľad na suchú a popraskanú zem, na tohtoročnú úrodu bude mať vplyv práve atypické jarné počasie. Extrémne sucho a vysoké teploty výrazne urýchlili dozrievanie obilia, a preto poľnohospodári začali so žatvou nezvyčajne skoro, niektorí už aj v polovici júna. To je skorší začiatok o 2-3 týždne. Kým v jarných mesiacoch trápilo poľnohospodárov extrémne sucho, v týchto dňoch spomaľuje práce na poliach najmä daždivé počasie,“ ozrejmila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
V bratislavskom regióne podľa Holéciovej už poľnohospodári pozbierali repku a jačmeň ozimný. Aktuálne pokračujú so zberom pšenice a raže. V okrese Galanta mohutné dažde začiatkom júla výrazne poškodili kvalitu pšenice i jačmeňa. Z doterajších zistení iba 50 % obilia sa vyznačuje potravinovou a sladovníckou kvalitou. V regióne už ukončili zber tritikale a ovsa.
V okrese Komárno už kombajny zožali pšenicu jarnú i repku. Aktuálne pokračujú pestovatelia so zberom pšenice ozimnej a jačmeňa jarného, ktorý tento rok dozrieva pomalšie. V levickom okrese podľa SPPK už väčšina podnikov žatevné práce ukončila. V nitrianskom regióne je obilie pozbierané na 80 %.
V okrese Bánovce nad Bebravou hovoria o deficite zrážok. Poľnohospodári to podľa Holéciovej pozorujú na kukuriciach, kde žltnú spodné listy, a takisto na cukrovej repe, ktorá začína zhadzovať listy. O niečo severnejšie v regióne Trenčín spomalili v posledných dňoch žatevné práce intenzívne dažde. Zber repky je približne v polovici a hustosiate obilniny sú celkovo pozbierané na 16 %. Na severovýchode sa zbierajú prevažne krmoviny, v južnejších oblastiach východného Slovenska so zberom obilnín ešte len začínajú. V najsevernejších oblastiach sa ešte žatevné práce nezačali.
Štatistický úrad SR pripravil odhad úrod hustosiatych obilnín a repky k 20. júnu. Podľa tohto odhadu by mohla byť priemerná úroda hustosiatych obilnín spolu 4,57 tony na hektár a repky 2,93 tony na hektár.
Ovocinárov by naopak mala čakať lepšia úroda
Ovocinárska únia Slovenska, ktorá je členom SPPK, hovorí o sľubne vyzerajúcej nastávajúcej úrode ovocia. „Avizujú ju najmä tí pestovatelia, ktorí majú také technologické vybavenie svojich sadov, že môžu zvládať boj s prípadnými jarnými mrazmi, extrémnym suchom či silným slnečným žiarením. Paradoxne však vyznieva informácia, že dobrú úrodu nebudú mať s kým pozbierať,“ uviedla Jana Holéciová. Nedostatok zamestnancov v špeciálnej rastlinnej výrobe či celkovo v poľnohospodárstve ostáva podľa hovorkyne SPPK tŕňom v päte u všetkých pestovateľov.
Európska únia očakáva najslabšiu úrodu obilnín za posledných šesť rokov. Podľa už medializovaných informácií zažíva Veľká Británia najhorúcejšie leto za štyri desaťročia, čo sa odrazilo aj na úrode. Podľa poľského ministerstva poľnohospodárstva zasiahlo sucho v Poľsku viac ako 66 tisíc fariem s rozlohou 1,2 milióna hektárov. Nepriaznivé počasie zobralo výraznú časť poľnohospodárskej produkcie aj v Litve a v Lotyšsku. Nemeckí poľnohospodári avizujú najväčšie straty pre sucho v spolkovej krajine Brandenbursko, kde bude úroda o 20 % až 50 % nižšia než v priemerných rokoch. Rovnako nižšie úrody budú v Rakúsku a v Českej republike. Tohtoročná žatva v Českej republike je z historického pohľadu jedna z najskorších.