Stromy pre extrémne teplo strácajú listy a sú náchylné na ich poškodenie.
Mesiace bez zrážok a extrémne sucho spôsobujú zhoršenú vitalitu lesov. Nejde len o oslabenú obranyschopnosť drevín a zhoršenie podkôrneho hmyzu, ale vysoké teploty spôsobujú, že začínajú vädnúť a chradnúť už aj mladé lesné porasty.
Sucho spôsobuje problémy na celom území Slovenska, najmä v južnej oblasti. Dokonca aj odolné dreviny ako breza, strácajú lístie a žltnú ako na jeseň.
Ak nepríde ochladenie a pravidelná zrážková činnosť, môžeme očakávať výraznejšie poškodenie lesných porastov. V tlačovej správe na to upozornil štátny podnik Lesy SR.
Problémy v lesnej správe
„Aj keď celkový rozsah škôd budeme vedieť spočítať až na jar budúceho roka, už teraz je zrejmé, že dreviny majú menší prírastok, mení sa farebnosť listov, a napríklad aj v poraste masívu Sitno nad Banskou Štiavnicou to vyzerá ako na jeseň,“ konštatuje technik Lesnej správy Antol Peter Chytil.
Problémy evidujú aj na Lesnej správe Hrušov. „Odhadujem, že straty z jesenného zalesňovania sa na našej lesnej správe môžu pohybovať na úrovni 90 percent. Sadenice boli na jar plné života, teraz vyzerajú, ako keby ich spálilo. Mladé lesné porasty chradnú a dospelé buky sú bez listov,“ povedal vedúci Lesnej správy Hrušov Jozef Paulenka.
Pôdna vlhkosť
Štátni lesníci sa v spolupráci s SHMÚ zapojili do projektu Intersucho. Každý týždeň sa hodnotia rôzne parametre, napríklad pôdna vlhkosť, vodná bilancia či zásoba vody v lesných porastoch. Výsledkom monitoringu sú mapy, ktorú znázorňujú aktuálny stav sucha a dopad na lesy.
„Je dôležité si uvedomiť, že klimatická zmena so sebou prináša aj zvýšené požiadavky na odborný manažment lesných porastov. Prírode blízke hospodárenie, zadržiavanie vody v krajine a druhovo zmiešané porasty cestou do budúcnosti pre prírodu i spoločnosť,“ pripomenul generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Ján Marhefka.