Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) očakáva, že Európska komisia príde s návrhom systematickejšieho riešenia dovozu agroprodukcie z Ukrajiny.
Kým sa však na úrovni Európskej únie nepodarí takéto riešenie nájsť, zákaz dovozov agrokomodít z Ukrajiny na slovenský trh prijatý bývalou vládou Ľudovíta Ódora zostane v platnosti.
„S veľkou pravdepodobnosťou predložím na rokovanie vlády návrh na jeho predĺženie,“ uviedol minister.
Cenová konkurencia
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski jednostranné opatrenia, ktoré Slovensko plánuje predĺžiť, nepovažuje za ideálne. Európska komisia je však v téme dovozov pripravená hľadať konštruktívne celoeurópske riešenie.
Vláda zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, zaviedla aj režim umiestňovania colnej uzávery
„Slovensko plne podporuje tranzit poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny do tretích krajín prostredníctvom koridorov solidarity. Realita je však taká, že značná časť týchto komodít zostáva na spoločnom trhu EÚ a predstavuje tak cenovú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov vyvážajúcich obilniny do EÚ,“ upozornil Takáč.
Úroveň produkcie
Na Slovensku podľa neho pestujeme obilniny približne na 500-tisíc hektároch pôdy, teda zhruba na tretine celkového obhospodarovaného územia Slovenska.
Tohtoročná úroda obilia a olejnín v Ukrajine presiahne 80 miliónov ton
„Je pre nás dôležité túto úroveň produkcie obilnín zachovať. Strata týchto pestovateľov by spôsobila kolaps slovenského poľnohospodárskeho sektora,“ dodal šéf rezortu pôdohospodárstva.
Slovensko po 15. septembri predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia. Zákaz platí do konca tohto roka. Vláda Ľudovíta Ódora tak reagovala na nečinnosť Európskej komisie, ktorá takýto zákaz po 15. septembri neprijala. Zákaz dovozu z Ukrajiny sa týka štyroch komodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien.
„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,“ uviedol v septembri vtedajší premiér Ľudovít Ódor. Vláda týmto krokom podľa neho reagovala na rovnaký postup Poľska a Maďarska.