Tohtoročná úroda obilia a olejnín v Ukrajine presiahne 80 miliónov ton

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na ukrajine psenica obilie vývoz
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajinská obilná asociácia zlepšila odhad potenciálnej úrody v roku 2023. Zvýšila ju o ďalších 1,1 milióna ton na 81,6 milióna ton obilia a olejnín. Asociácia o tom informovala prostredníctvom svojho oficiálneho webu. V minulom roku dosiahla úroda podľa asociácie 73,8 milióna ton obilnín a olejnín.

„Neustály nárast tohtoročných prognóz týkajúcich sa úrody je spôsobený priaznivými poveternostnými podmienkami a lepšími úrodami plodín. Tentoraz sa úroda zlepšila zvýšením očakávanej úrody kukurice a slnečnice,“ uvádza sa v správe.

Export v novej sezóne 2023/2024 môže potenciálne predstavovať takmer 50 miliónov ton. V minulej sezóne, ktorá sa skončila 30. júna 2023, dosiahol export úroveň 58 miliónov ton. Asociácia zdôrazňuje, že takéto objemy exportu v novej sezóne je možné dosiahnuť len vtedy, ak bude Ukrajina schopná exportovať cez svoje čiernomorské prístavy, ako aj pod podmienkou zlepšenia a lacnejšej logistiky alternatívnych trás vrátane dunajskej.

Ukrajina je známa ako obilnica Európy a je kľúčovým zdrojom pšenice a kukurice, najmä pre krajiny na Blízkom východe a v severnej Afrike, ktoré sú závislé od importu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať