Slovensko sa zapojí do medzinárodného projektu na ochranu sysľa pasienkového. Na svojom webe to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP SR).
Tá sa bude na aktivite podieľať spolu s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ), Národnou Zoo Bojnice, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a organizáciami Salamandra a Alka Wildlife.
Jej cieľom je zlepšiť stav populácie sysľov v severozápadnej lokalite ich výskytu v Európe. Do projektu sa zapojí aj Česká republika a Poľsko.
Zlepšenie stavu populácie
Organizácie chcú dosiahnuť zlepšenie stavu populácie sysľa pasienkového zvýšením počtu jedincov a reprodukčných kolónií o 100 percent na Slovensku a o 50 percent v Poľsku.
Obnova jeho biotopu, teda prostredia, ktoré vytvára vhodné podmienky pre život sysľa, by mala byť uskutočnená na 185 hektároch na Slovensku a 22 hektároch v Poľsku. Zapojené organizácie zároveň plánujú založiť minimálne 10 nových kolónií sysľa.
„Vytvoriť by sa mali materiálno-technické podmienky pre trvalo udržateľný manažment lokalít. Ďalej očakávame zvýšenie záujmu verejnosti o problematiku ochrany sysľa pasienkového, využitie ekosystémových služieb pasienkov a podporu takých foriem hospodárenia, ktoré prispievajú k zvýšeniu alebo zachovaniu biodiverzity,“ uviedla na webe ŠOP SR.
Medzinárodný projekt
Medzinárodný projekt na ochranu sysľa pasienkového by mal byť ukončený 31. decembra 2027. Projekt bol schválený Európskou komisiou v rámci grantovej schémy Life a bude spolufinancovaný z fondov Európskej únie.
Syseľ pasienkový sa na Slovensku vyskytoval bežne v nížinných oblastiach a priľahlých pahorkatinách.
Vplyvom rôznych faktorov, najmä postupným zanechaním pastvy hospodárskych zvierat, zarastaním pastvín či ich oraním sa rozdrobil areál výskytu a zníženila sa ich početnosť. V súčasnosti patrí medzi ohrozené chránené druhy európskeho významu.