Správca zálohového systému má niekoľko cieľov, udržanie vysokej návratnosti obalov je však prioritou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
Ukážka zálohovania PET fliaš a plechoviek. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

V roku 2025 je výzvou udržať vysokú návratnosť zálohovaných nápojových obalov i pozitívnu motiváciu Slovákov zálohovať, konštatuje v bilancii roka 2024 Správca zálohového systému. Ako ďalej uviedol, hlavným cieľom je udržanie návratnosti na vysokej úrovni tak, ako to bolo v minulom roku.

Udržanie návratnosti

Návratnosť zálohovaných obalov sa podľa Správcu pohybuje na Slovensku stabilne na úrovni viac ako 90 percent, čo považuje za znak širokej akceptácie systému verejnosťou i jej odhodlanie prispievať k ochrane životného prostredia vracaním obalov. Prieskum agentúry 2muse ukázal, že 99 percent Slovákov zálohový systém pozná a 95 percent s ním má aj osobnú skúsenosť.

Prioritou Správcu zálohového systému je nielen dosahovať vysokú návratnosť, ale ju aj udržať. Naším cieľom je podporovať pozitívnu motiváciu občanov, aby naďalej zálohovali obaly od nápojov a zálohovanie sa stalo bežnou súčasťou nášho života,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

Odberná sieť

Ďalším cieľom v novom roku je rozširovanie odbernej siete a zlepšovanie kvality odberných miest. Na Slovensku je 3 450 odberných miest, v 28 percentách ide o ručný odber, ostatok sú automatizované prevádzky. Správca svoju odbernú sieť rozširuje, napríklad aj o čerpacie stanice. Rovnako v uplynulom roku osadil štyri odberné nádoby na frekventovaných turistických trasách, a to v spolupráci s národnými parkami. Najvyššie položené odberné miesto na Slovensku vzniklo na Kráľovej holi v Nízkych Tatrách.

Letná sezóna priniesla mnohé pilotné projekty, ako napríklad zálohovanie na bratislavských kúpaliskách v spolupráci so Správou telovýchovných a rekreačných zariadení mesta Bratislava, zálohovanie v priestoroch kultúrnych pamiatok, ako napríklad na hrade Beckov. Počas festivalovej sezóny Správca zaviedol inovatívny systém mobilných hliadok, ktoré zabezpečili pohodlné zbieranie prázdnych obalov od návštevníkov na viacerých známych slovenských letných festivaloch,“ približuje ďalej Správca.

Alternatívy

Dopĺňa, že otvorenie nového medziskladu v Novej Polhore napomohlo optimalizácii logistiky systému, znižovaniu emisií aj šetreniu nákladov na prepravu vyzbieraných obalov. Správca ale hľadá aj ďalšie riešenia pre vrátenie zálohovaného obalu, než je vrátenie do maloobchodnej prevádzky.

V roku 2024 preto zintenzívnil svoje aktivity, aby v rámci Slovenska vznikali rôzne alternatívy odberných miest, ako napríklad na športových či kultúrnych podujatiach, festivaloch, v blízkosti kultúrnych pamiatok, v školách, škôlkach, vo firmách s pitným režimom, na kúpaliskách či dokonca aj v nemocniciach,“ uvádza.

Vzdelávanie verejnosti

Pri takomto type vrátenia nie je možné získať záloh, no ten sa použije na vopred stanovený účel, napríklad verejnoprospešný či charitatívny. Takýto spôsob zberu ukazuje možnosti, ako zálohovať na miestach, kde je dostupnosť zálohovania nižšia, prípadne je tam vyšší pohyb ľudí. Ďalším cieľom Správcu pre rok 2025 je vzdelávanie verejnosti a rozvoj spolupráce so školami, univerzitami či komunitami.

Správca má záujem prostredníctvom spolupráce s pedagógmi a odborníkmi na vzdelávanie realizovať rôzne edukačné informačné aktivity a kampane zamerané na vysvetľovanie praktického významu zálohovania pre náš každodenný život, ochranu životného prostredia a jej udržateľnosť,“ uviedol.

Spoločné projekty

Už v roku 2024 sa intenzívne venoval osvete a vzdelávaniu, zameriaval sa napríklad na zvyšovanie povedomia o vzdelávaní a jeho popularizáciu u predškolákov, detí a mládeže i študentstva. Žiaci a študenti napríklad absolvovali exkurzie do triediaceho centra v Kočovciach, Správca nadviazal spoluprácu i s hudobným projektom Spievankovo, ale aj s TU Zvolen, SPU Nitra či STU v Bratislave.

Podpis memoranda so Združením miest a obcí Slovenska a OZV Natur-Pack zasa priniesol realizáciu spoločného projektu ‚Škola zálohovania a triedenia‘, do ktorého sa zapojilo v pilotnej fáze viac ako 600 detí zo základných škôl z Partizánskeho a jeho pokračovanie už čaká na deti v ďalších slovenských mestách a obciach. Prostredníctvom sociálnych sietí prebiehali kampane ako ‚Nesuš doma bločky‘, ‚Malá ŠKOLA ZÁLOHOVANIA‘ či ďalšie kampane s ambasádorom zálohovania Vratkom Štupľom, ktoré motivovali k pravidelnému vracaniu obalov a informovali aj o fungovaní systému,“ priblížil Správca ďalšie aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Áč
Firmy a inštitúcie Správca zálohového systému