Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) odštartovala koncom októbra sériu rokovaní s politickými stranami, ktoré podľa prieskumov majú šancu uspieť v najbližších parlamentných voľbách. Cieľom rokovaní je podľa SPPK zistiť zámer politických strán s ďalším smerovaním domáceho agropotravinárstva v budúcom volebnom období. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová na oficiálnej webovej stránke komory.
Navrhli stretnutie
„Poľnohospodári a potravinári si plne uvedomujú zodpovednosť za to, v akom stave odovzdajú krajinu, pôdu a celkovo vzhľad vidieka nasledujúcim generáciám. Riešenie problémov v agrorezorte je však nepredstaviteľné bez úzkej spolupráce s predstaviteľmi zákonodarnej a výkonnej moci,“ ozrejmila Jana Holéciová.
Počet ľudí pracujúcich v potravinárstve sa rapídne znížil, nedostatok cítia mliekari aj pekári
Podľa SPPK je prirodzené, že poľnohospodári a potravinári potrebujú poznať, aký majú jednotlivé politické strany zámer s ďalším smerovaním domáceho agropotravinárstva v budúcom volebnom období. S týmto cieľom poslala ešte v lete Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR (RPPS SR), ktorej je SPPK členom, listy relevantným politickým stranám, v ktorých im navrhla stretnutie.
Prvá diskusia členov RPPS SR sa uskutočnila koncom októbra so stranou SPOLU – občianska demokracia. Zástupcovia RPPS SR informovali predsedu SPOLU – občianska demokracia Miroslava Beblavého o témach, ktoré sú pre Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR prioritnými.
Podpora potravinárstva
Emil Macho, ktorý aktuálne predsedá rade a je aj predsedom SPPK, hovoril napríklad o správne nastavenom Strategickom pláne v budúcom programovacom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2020+. Nemenej dôležitou témou bola nutná podpora potravinárskeho priemyslu, ale aj vyššia a správne nastavená štátna pomoc v agropotravinárstve.
Africký mor ošípaných brzdí predaj mäsa a ošípaných, potravinári rátajú straty v desaťtisícoch eur
„Politici uchádzajúci sa o priazeň svojich voličov, teda aj poľnohospodárov a potravinárov, musia poznať oblasti, ktoré sú kľúčové k dosiahnutiu vyššej potravinovej sebestačnosti krajiny a konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov a potravinárov na jednotnom trhu Európskej únie. Aj vďaka takýmto stretnutiam máme šancu upriamiť pozornosť politikov na to, čo nás trápi,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Ďalšie rokovania s politickými stranami sa uskutočnia v novembri, SPPK o nich bude informovať.