Najväčšími znečisťovateľmi životného prostredia sú spoločnosti pôsobiace v hutníckom priemysle. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre výskum sociálno ekonomických rizík (IVRA), o ktorej v tlačovej správe informoval jeho riaditeľ Martin Halás.
Celkovo pochádzalo v roku 2019 z hutníckeho priemyslu 85,5 percenta všetkých emisií oxidu uhoľnatého (CO). Ďalších 7,7 percenta emisií majú na svedomí spoločnosti produkujúce cement. Nasledujú firmy pôsobiace v energetike a ťažobnom priemysle (2,6 percenta) či stavebníctve (1,2 percenta).
Prvenstvo v znečisťovaní má U.S. Steel Košice
Vôbec najväčším znečisťovateľom je spoločnosť U.S. Steel Košice. Tá podľa analýzy vyprodukovala v roku 2019 vyše 65-tisíc ton oxidu uhoľnatého (CO), čo je viac ako štvornásobok oproti druhému najväčšiemu znečisťovateľovi, ktorým je rovnako hutnícka spoločnosť Slovalco (vyše 15 500 ton).
Slováci si môžu vypočítať ako veľmi znečisťujú ovzdušie, ministerstvo spustilo kalkulačku
Tretím najväčším znečisťovateľom je spoločnosť na výrobu cementu Cenmac (vyše 4 200 ton).
Na treťom mieste Slovenské elektrárne
Najväčšími producentmi emisií oxidov dusíka (NOx) sú spoločnosti pôsobiace v oblasti energetiky a ťažby (26,9 percenta), hutníctva (22,3 percenta), výroby cementu (18,3 percenta), spracovania dreva a výroby papiera (8,4 percenta), chémie a plastov (8 percent), stavebníctva (6,8 percenta) či inej výroby (3 percentá).
Chemický priemysel nie je najväčší znečisťovateľ ovzdušia, rebríčky vedie U. S. Steel Košice
Najväčším producentom emisií NOx (vyše 2 800 ton) bola vlani spoločnosť U.S. Steel Košice. Hranicu dvoch tisícok ton prekročila ešte spoločnosť CRH, ktorá vo svojej štrkovni vo Veľkých Úľanoch (okres Galanta) vyprodukovala vyše 2 200 ton NOx. Na treťom mieste skončili Slovenské elektrárne s produkciou vyše 1 200 ton NOx.
Analýza IVRA zároveň ukázala, že v oboch skúmaných parametroch je najväčšie znečistenie v Košickom samosprávnom kraji, najmenej znečisteným krajom je Trnavský samosprávny kraj.