Na Slovensku je potrebné urýchlene riešiť stále sa zhoršujúci zdravotný stav lesov, neexistujúcu štátnu lesnícku politiku a poddimenzovanú štátnu správu na úseku lesného hospodárstva a poľovníctva. Za hnutie Sme rodina o tom informoval tímlíder pre oblasť životného prostredie, lesného hospodárstva a drevospracujúci priemysel Ján Mizerák.
Zákony nie sú harmonizované
Ten pritom poukazuje na hlavné problémy v tejto oblasti, predovšetkým na úseku platnej legislatívy, ktorá aj napriek tomu, že bola v nedávnej minulosti schválená koalíciou, prinesie podľa neho obrovské problémy od 1. januára 2020, kedy nadobudne účinnosť, pretože zákony o ochrane prírody a krajiny a o lesoch nie sú vzájomne harmonizované.
Súkromných majiteľov zaťaží administratíva, privítali by väčší záujem štátu o záchranu lesov
Sme rodina chce preto prijatie úplne nového, moderného zákona o ochrane prírody a krajiny s využitím odborníkov v danej oblasti, vlastníkov, správcov a na základe širokej diskusie pri formulovaní paragrafového znenia.
Zmena v riadení Lesov SR
„Filozofia zákona musí byť úplne odlišná. Jeho cieľom má byť zadefinovanie požadovaného stavu na základe vedeckých podkladov pri zohľadnení socio-ekonomických dopadov, ktoré sa budú realizovať spoluprácou všetkých zainteresovaných. To znamená vlastníkov, správcov, samosprávy a štátnej správy,“ vysvetlil Mizerák.
Lesníci vybudovali na ceste zo Šumiaca na Kráľovu hoľu náučný chodník
Hnutie chce tiež presadzovanie oprávnených nárokov neštátnych vlastníkov lesov, zriadenie fondu na podporu lesov Slovenska bez ohľadu na vlastnícke vzťahy či reorganizovať miestnu štátnu správu na úseku lesného hospodárstva a poľovníctva.
„Zároveň žiada zásadnú zmenu v riadení a obchodnej politike Lesov SR š.p. s cieľom zlepšiť stav lesov, stransparentniť dodávateľsko – odberateľské vzťahy a prinavrátiť poctivo pracujúcim lesníkom ich stratený kredit v spoločnosti,“ uzavrel Mizerák.