Ekológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) získali približne 3 milióny eur na realizáciu dvojročného projektu, ktorý sa zameria na výskum odolnosti ihličnatých stromov voči napadnutiu podkôrnym hmyzom v podmienkach meniacej sa klímy. Projekt s akronymom FORSOMICS je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Hlavný cieľ projektu
„Výskum, ktorý začíname, bude technologicky a kvalifikačne náročný. Najskôr musíme konsolidovať a rozvinúť tím. Získaním modernej infraštruktúry zriadime nové laboratórium pre dendroekologické výskumy a zmodernizujú a dovybavia sa existujúce laboratóriá,“ uviedol koordinátor Rastislav Jakuš z Ústavu ekológie lesa SAV.
Lykožrút devastuje smrekové porasty na Čiernom Váhu, lesníci vinia ochranárov
Ekológovia zo SAV spresnili, že hlavným cieľom projektu je skúmať mechanizmy odolnosti smreka obyčajného voči náletu lykožrúta smrekového pomocou rôznych metód spojených s genetikou, chémiou a diaľkovým prieskumom Zeme. Osobitný dôraz sa bude klásť na fyziologické reakcie stromov na teplo a sucho.
S realizáciou začali v júli 2024
Výsledky experimentov v skleníkoch sa budú overovať na dospelých populáciách smreka v prirodzených porastoch s cieľom identifikovať znaky rezistencie až na úrovni génov.
Lykožrút ničí stromy aj v ďalších okresoch Banskobystrického kraja, museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu
„Tejto problematike sa vedeckí pracovníci ústavu venujú dlhodobo, avšak doteraz nebola možnosť postaviť takto komplexný projekt. Preto sme veľmi radi, že sme so svojou žiadosťou boli úspešní a máme šancu naozaj komplexne obsiahnuť danú problematiku,“ dodal Miroslav Blaženec z výskumného tímu a vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV.
Ekológovia doplnili, že projekt sa začal realizovať v júli 2024 a jeho ukončenie je naplánované na jún 2026. Výsledky výskumu môžu byť v budúcnosti využité v programoch selekcie stromov na zvýšenie odolnosti a rezistencie lesov.