Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlásilo výzvu pre návrat zelene do miest za 17 miliónov eur. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovala šéfka rezortu Veronika Remišová (Za ľudí).
Finančné prostriedky budú vyčlenené z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Vicepremiérka uviedla, že zelená výzva je aj reakciou na klimatickú krízu a snahou o zmierňovanie jej dopadov, ktoré pociťujú aj ľudia v mestách.
„Z tejto najnovšej výzvy budeme financovať výsadbu, obnovu parkov, opatrenia na zníženie hluku, budovanie prirodzených krajinných prvkov, zelené parky, vegetačné strechy, zelené koridory pozdĺž cyklotrás, aleje, ale aj komunitné záhrady a zberné systémy na odpadovú a dažďovú vodu,“ povedala Remišová.
Ministerstvo plánuje ďalších sedem výziev
Ozrejmila, že ministerstvo výzvu zjednodušilo, a tak budú žiadatelia o finančné príspevky vypisovať o 20 strán formulárov menej. Rezort investícií podľa nej zároveň vykonal veľký audit s cieľom zistiť, kam aktuálne smerujú investície do regiónov a tiež zabezpečiť, aby investície smerovali do tých oblastí, ktoré ľudia v regiónoch najviac požadujú.
Na Slovensku sú ohrozené životy ľudí pre environmentálnu záťaž, reaguje na mimoriadnu správu ombudsmanky Remišová
MIRRI SR plánuje v roku 2021 vyhlásiť ďalších sedem výziev. Tie sa budú týkať napríklad sociálno-edukačnej oblasti, dopravy či zmierňovania zdravotných dopadov koronavírusu na ľudí.
O dotácie môžu žiadať aj kraje či vysoké školy
Oprávnenými žiadateľmi o dotácie budú okrem miest aj obce a samosprávne kraje, organizácie štátnej správy, vysoké školy, mimovládne organizácie, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov či Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a Slovenská správa ciest (SSC).
Projekty sa môžu realizovať vo verejných priestoroch, aj v tých s režimom kontroly vstupu, akými sú napríklad školské areály, športové areály, areály nemocníc a botanických či zoologických záhrad.
Projekty bude z veľkej časti financovať EÚ
Projekty predkladané štátnymi organizáciami budú z 85 percent financované zo zdrojov Európskej únie (EÚ) a zvyšných 15 percent bude uhradených zo štátneho rozpočtu. Pri projektoch miest, obcí, samosprávnych krajov, mimovládnych organizácií či vysokých škôl bude 85 percent hradených zo zdrojov EÚ, desať percent zo štátneho rozpočtu a päť percent projektu budú uhrádzať samotné organizácie či samosprávy.
Európa sa ocitla na križovatke, koronavírus nás môže posunúť "zelenším" smerom
Súkromné vysoké školy či spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov získajú 85 percent zo zdrojov EÚ a päť percent zo štátneho rozpočtu. Zvyšných desať percent sumy projektov si tak budú musieť financovať sami.