Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v týchto dňoch vyhlásilo výzvu na podporu rozvoja prvkov zelenej a modrej infraštruktúry v obciach a mestách. Cieľom je skvalitnenie životného prostredia v sídlach. Na projekty v tejto oblasti pôjde takmer 70 miliónov eur.
Z výzvy, ktorá bola spracovaná v úzkej spolupráci s regiónmi, bude podporená tvorba parčíkov či zelených námestí v mestách a obciach, peších zón alebo kvetinových záhonov. Financie možno použiť aj na obnovenie vnútroblokov sídlisk, zelené strechy aj zelené steny, revitalizáciu mestských lesov a lesoparkov, ako aj na tvorbu malých jazierok, umelých mokradí, fontán, rybníkov či na ďalšie projekty využívajúce prvky zelenej a modrej infraštruktúry.
Maximálna výška príspevku
Maximálna výška príspevku na jeden projekt nie je stanovená. Celkové oprávnené výdavky, ku ktorým patrí aj projektová dokumentácia, však musia byť vyššie ako 201-tisíc eur.
Znižovanie štandardov ochrany prírody pokračuje cez novelu EIA zákona, zhodujú sa mimovládne organizácie
„Nedávno nám začal štvrtý rok nového programového obdobia Programu Slovensko. Predchádzajúce vlády z neho vyčerpali rovnú nulu a za necelé tri roky nevyhlásili ani len výzvy, ktoré si naplánovali. Keďže nám veľmi záleží na tom, v akom životnom prostredí žijú ľudia v regiónoch, smeruje výzva, ktorú sme v uplynulých dňoch vyhlásili, práve do tejto oblasti,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).
Otvorená výzva
O nenávratný finančný príspevok môžu žiadať obce, mestá, vyššie územné celky, ale aj školy, občianske združenia a ďalšie organizácie. Jeden žiadateľ môže žiadať príspevok aj na viac projektov.
Vlády Matoviča a Hegera sa vykašľali na pozemkové úpravy, tvrdí Hlas a za príklad zlyhania štátu dal aj Hornú Maríkovú
„Výzva je otvorená, to znamená, že žiadosti o nenávratný finančný prostriedok bude možné predkladať až do vyčerpania financií určených na výzvu,“ dodal Raši.
Účinná spolupráca s prírodou
Ako doplnil štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák, výzva je nastavená výlučne na potreby samospráv. V polovici roka 2022 trpelo nedostatkom vody na Slovensku 90 percent územia. Za dekádu spôsobili povodne škodu vo výške jednej miliardy eur.
Tarabove ministerstvo dostalo stovky pripomienok k novele zákona o EIA, výhrady majú aj firmy
„Výzva preto pomáha obciam a mestám, aby účinne spolupracovali s prírodou. Opatrenia, ktoré sú nastavené, prispievajú k ochrane majetku, k znižovaniu hlučnosti aj prašnosti a majú aj pozitívne estetické funkcie,“ povedal Kaliňák.
Program Slovensko s celkovým objemom 13 miliárd eur predstavuje zásadnú reformu čerpania eurofondov na Slovensku. Šesť hlavných operačných programov sa v ňom spojilo do jedného, s jednotnou metodikou a jednotnými pravidlami pre verejné obstarávanie. Na zelené a klimatické ciele a zvýšenie energetickej bezpečnosti je vyčlenených najviac peňazí, a to až 4,2 miliardy eur.