Pre ministerstvo pôdohospodárstva sme za prvých sto dní spravili viac ako predošlé vlády, zhodnotil Takáč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 11. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas tlačového brífingu na Úrade vlády SR. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč zhodnotil prvých sto dní svojej vlády. Ako uviedol, aj napriek najhoršiemu stavu verejných financií sa im v agrosektore podarilo urobiť viac pozitívnych zmien, ako predošlým vládam za 3,5 roka.

Rozšírili zoznam odpustenia odvodov

Do agrosektoru sme dokázali dať 76 miliónov eur z rozpočtu aj pri najhoršom stave verejných financií. Rozšírili sme zoznam odpustenia odvodov pre poľnohospodárov a potravinárov, ktoré nás vyšli na 39 miliónov eur a celková podpora tak predstavovala sumu 115 miliónov eur. Ochránili sme slovenských prvovýrobcov tým, že sme predĺžili zákaz dovozu základných komodít z Ukrajiny a tento zoznam sme rozšírili na 14 komodít,“ uviedol Takáč.

Minister zároveň poukázal na problémy, ktoré mu tu zanechali predchádzajúce vlády a ktoré vyžadovali rýchle riešenia hlavne v súvislosti s priamymi platbami.

Včasné vyplácanie financií pre farmárov

Naštartovali sme procesy v Pôdohospodárskej platobnej agentúre tak, aby sme zabezpečili včasné vyplácanie financií pre slovenských farmárov a spustili sme procesy na digitalizáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Zaviedli sme prechod kompetencií k vydávaniu rozhodnutí k pozemkovým úpravám zo Slovenského pozemkového fondu na mestá a obce a rovnako sme schválili katastrálne územia pre začatie pozemkových úprav na rok 2023. Taktiež opravujeme schému miestnych akčných skupín tak, aby obce mohli čerpať prostriedky z Programu rozvoja vidieka,“ informoval minister.

Takáč na záver dodal, že poslaním agrorezortu je, aby pomohli poľnohospodárom, potravinárom a tak zabezpečili cenovo dostupné a kvalitné slovenské potraviny. Minister pôdohospodárstva je rád, že jednou z priorít tejto vlády sa stalo pôdohospodárstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSPF Slovenský pozemkový fond