Robiť z obchodných reťazcov regulované odvetvie je v rozpore s pravidlami Európskej únie. Tvrdí to poslankyňa za SaS Jana Kiššová v nadväznosti na návrh SNS na zavedenie osobitného odvodu obchodných reťazcov.
Pripomína podobné prípady v Poľsku či Maďarsku. Tam podobné opatrenia Brusel označil za diskriminačné a v rozpore s pravidlami o štátnej pomoci. „Slovenskej republike reálne hrozí, že bude mať po prijatí tohto zákona vážne problémy z hľadiska konania Európskej komisie,“ uviedla na piatkovej tlačovej konferencii.
Poslanci SaS zároveň zopakovali svoju kritiku namierenú voči tomuto návrhu. S tým, že jeho prijatím tiež hrozí rast cien potravín a tlak na úspory na zamestnancoch obchodných reťazcov. Návrh podľa nich nepomôže ani samotným poľnohospodárom a potravinárom a nič nehovorí o tom, ako sa má výnos z odvodu použiť.
„Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná neurobila pre rozvoj poľnohospodárstva vôbec nič. Touto daňou poškodí nielen poľnohospodárov a potravinárov, ale všetkých občanov, lebo budú nakupovať drahšie potraviny,“ dodala tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.
Návrh na zavedenie 2,5-percentného odvodu obchodných reťazcov sa momentálne nachádza v parlamente v prvom čítaní. O jeho posunutí do druhého čítania by sa malo hlasovať budúci týždeň v utorok. Predkladatelia zo strany SNS už však avizovali, že sú pripravení niektoré zmeny do návrhu aplikovať. Naznačovali pri tom tiež, že nový odvod by sa nemusel týkať domácich obchodných sietí.