- aktualizované 30. septembra 15:16
Slovenský pozemkový fond (SPF) sa len nedávno zviditeľnil kauzou údajných úplatkov pri vybavovaní reštitučných nárokov a už dnes čelí podozreniam z tunelovania svojho rozpočtu.
Nominanti hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tak majú robiť cez spriaznené osoby, vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Upozorňujú na to odborári v otvorenom liste generálnemu riaditeľovi SPF, ktorý má redakcia portálu Náš Vidiek k dispozícii.
Paradoxne práve terajší šéf SPF Ján Marosz šafárenie v tejto štátnej inštitúcii odsudzoval. Dnes ho zástupcovia zamestnancov kritizujú za rodinkárstvo, vytváranie umelých pracovných miest a netransparentné nakladanie so mzdovými prostriedkami.
Naši ľudia
Odborárom sa v pozemkovom fonde nepáči, že na úkor zložitej odbornej pozemkovej agendy vytvára jeho vedenie tučnú obslužnú mašinériu.
Na nové pozície sú pritom dosadzované spriaznené osoby, ktoré odborári označujú ako umiestnenky. „Vznik takýchto rôznych doplnkových útvarov, pracovných miest a rôznych foriem vedúcich pozícií bol zo strany zástupcov zamestnancov opakovane pripomienkovaný a namietaný v niekoľkých etapách,“ prízvukujú v liste odborári.
Odborári tiež poukazujú na nezvyčajné praktiky pri obsadzovaní pracovných pozícií oficiálne neexistujúcich v organizačnej štruktúre SPF. Za nejasné považujú aj určovanie miesta výkonu práce ľuďom pravdepodobne blízkym štatutárovi.
Fond mlčí
Pozemkový fond sa k obvineniam odborárov nevyjadril. Jeho hovorca Peter Tarasovič na položené otázky dvakrát nereagoval. Ministerstvo pôdohospodárstva sa od problémov dištancuje. Tvrdí, že ide o záležitosť celej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).
„Minister pôdohospodárstva síce vláde navrhuje menovanie generálneho riaditeľa SPF, ale táto inštitúcia nie je podriadenou organizáciou agrorezortu. Podľa zákona sa orgány SPF zodpovedajú priamo vláde,“ odpísalo komunikačné oddelenie ministerstva pôdohospodárstva. Na otázku, či minister Samuel Vlčan bude o kauze informovať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), agrorezort neodpovedal.
Nezhody medzi vedením SPF a jeho zamestnancami evidujú samotní poľnohospodári. „Zatiaľ to vnímame ako špecifický problém medzi vedením fondu a jeho zamestnancami resp. odbormi,“ uviedla pre portál Náš Vidiek hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Vnútorný konflikt na SPF však farmárov neteší. Žiadajú, aby fond konal transparentne, odborne a rýchlo.
Netransparentné čerpanie
SPF čelí tiež podozreniu z netransparentného čerpania mzdových prostriedkov. Má sa tak diať v rozpore s kolektívnou zmluvou.
„Aj napriek opakovaným pokusom o kontrolu neboli zástupcom zamestnancov dodané kompletné podklady, resp. boli dodané nekompletné a nezrozumiteľné polročné informácie,“ konštatujú v tejto súvislosti vo svojom liste odborári.
Odborári tiež hovoria o diskriminujúcom prístupe k zamestnancom. Domnievajú sa, že vedenie fondu má protežovať dohodárov a nadhodnotene ich odmeňovať. Podčiarkujú pritom, že pracovníci s trvalým pracovným pomerom majú „ďaleko väčší rozsah zodpovedností“.
Neadekvátne benefity?
Odborári sa tiež v liste šéfa fondu pýtajú, či sú niektoré benefity pre dohodárov adekvátne. Ide najmä o prideľovanie služobných áut, notebookov, či práce z domu.
Nepáči sa im ani nadmerná fluktuácia v kancelárii generálneho riaditeľa, na úseku miezd a informačných technológií. Prekáža im, že niektorí vedúci pracovníci poberajú príplatok za riadenie, aj keď neriadia dostatočný počet zamestnancov. Naznačujú, že šéf SPF si niektorých vedúcich vyberá bez náležitého výberového konania.
Odborári v prípade SPF celkovo spochybňujú transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi, spravodlivé zaobchádzanie so všetkými zamestnancami a namietajú obchádzanie práva. Dokonca niektoré priznávané osobné platy na vybrané pozície označujú ako nezákonné. Má sa tak diať u novoprijatých zamestnancov a na obslužných útvaroch.
Poľnohospodári berú situáciu na SPF vážne. Žiadajú, aby sa fond prednostne venoval riešeniu problematiky nezistených vlastníkov pôdy a viac ako 5000 nevybaveným žiadostiam o nájomné zmluvy. „Pokiaľ ide o takéto závažné podozrenie, o akom píšu odborári v liste, predpokladáme, že jeho vysvetlenie bude požadovať viacero členov Rady Slovenského pozemkového fondu,“ dodáva pre Náš Vidiek hovorkyňa SPPK Holéciová.
Pozemkový fond obvinenia odmieta
Vedenie SPF odmieta tvrdenia odborárov o údajne vymyslených pracovných pozíciách či neadekvátnych benefitoch. Reaguje tak na otvorený list, ktorý odborári poslali riaditeľovi fondu. Ako v tlačovej správe uviedol Pavel Machava z oddelenia komunikácie SPF, pod vedením generálneho riaditeľa Marosza vzniklo Oddelenie vzdelávania a benefitov a Odbor compliance a boja s korupciou.
„Slovenský pozemkový fond som prebral v stave, ktorý nebol zďaleka lichotivý a potreboval výraznú úpravu. Stanovili sme si tri hlavné priority – boj s korupciou, vybavenie nahromadených starých spisov v projekte Spisová zápcha a presadzovanie dobrého mena fondu,“ vysvetľuje Marosz.
Zamestnanci, ktorí aktívne pracujú na projekte Spisová zápcha, dostávajú vďaka spolupráci s rezortom financií odmeny k platu. „Tieto odmeny získavajú všetci zamestnanci naprieč celou organizačnou štruktúrou SPF na základe jasne stanovených pravidiel, za prácu vykonanú nad rámec pracovných povinností,“ dodal Marosz.
Indície podľa šéfa SPF hovoria o tom, že narábanie so zvereným majetkom, predovšetkým pôdou, nebolo na fonde vždy v súlade so zákonom. „Výsledky ukazujú, že vytvorenie Odboru na prevenciu a odhaľovanie korupcie bol krok správnym smerom. Verím, že odborová organizácia nechce brániť odhaľovaniu protispoločenskej činnosti a nastavovaniu jasných pravidiel a budeme s ňou naďalej otvorene diskutovať a sme pripravení zodpovedať im akékoľvek otázky,“ uviedol generálny riaditeľ SPF.
Spomenul prípad, keď pracovníčka fondu pri prevode majetku porušila interné predpisy, kvôli ktorým fond predal pozemok za neprimerane nízku cenu samotnému zamestnancovi fondu.