Hrozba afrického moru ošípaných je stále aktuálna, ulovených diviakov pribúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
diviak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) dodalo od konca augusta doteraz poľovníckym združeniam na Slovensku 550 chladiacich boxov, ktoré im umožňujú bezpečne uchovávať ulovenú diviačiu zver až do ukončenia laboratórneho vyšetrenia na africký mor ošípaných.

Rizikové územie

Tri takéto boxy v stredu šéfka rezortu Gabriela Matečná odovzdala poľovníkom v okrese Dunajská Streda na juhu Slovenska. Práve juh krajiny je podľa ministerky rizikovým územím v prípade tejto nákazy.

„Aj keď sa mnohým zdá, že africký mor ošípaných je problémom východného Slovenska, jeho nárazníková zóna je na celom južnom území. Musíme byť obozretní, pretože napríklad v Maďarsku dennodenne pribúdajú nové prípady. V minulom roku to bolo 1400 prípadov. Musíme zabrániť prieniku afrického moru ošípaných na naše územie,“ povedala ministerka Matečná pri odovzdávaní chladiacich boxov.

Poľovníci ako prevenciu pred šírením nákazy prostredníctvom voľne žijúcej diviačej zveri od začiatku sezóny znížili jej stavy už o viac ako 65-tisíc kusov, čo je o približne 15-tisíc viac ako pred rokom.

Agrorezort im podal pomocnú ruku v podobe chladiacich zariadení, ktoré umožňujú vykonať nariadené veterinárne opatrenia. Po ulovení zver uskladňujú v boxoch až do dodania výsledkov laboratórnych vyšetrení.

Za hranicami sa situácia zhoršuje

To podľa ústredného riaditeľa Veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefa Bíreša trvá od 12 do 24 hodín. Jeden chladiaci box stojí 5500 eur, peniaze na ich nákup poskytla vláda.

Na Slovensku bolo od polovice minulého roka zaznamenaných 36 prípadov afrického moru ošípaných u diviakov a 11 prípadov v chovoch domácich ošípaných.

Vďaka zvoleným opatreniam sa podľa ministerky Matečnej podarilo situáciu u nás zastabilizovať, no za hranicami sa situácia rapídne zhoršuje a stále hrozí prenos nákazy na Slovensko.

Európska komisia v závere minulého roku zrušila pre Slovensko stanovenú infekčnú oblasť afrického moru ošípaných. Nákaza však podľa rezortu pôdohospodárstva naďalej pretrváva u diviačej zveri a preto o ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán. Najnovší prípad diviaka s nákazou bol zaznamenaný v stredu, išlo však o jedinca, ktorý uhynul už pred niekoľkými mesiacmi.

Prípadov nákazy pribúda nielen v susednom Maďarsku, ale aj v Nemecku, odkiaľ sa k nám teoreticky môže dostať choroba cez Poľsko. Ako informovala agentúra DPA, v Bavorsku zvýšili odmenu za zastreleného diviaka z 20 na 100 eur. Opatrenie má pomôcť spomalenie či zastavenie šírenia afrického moru ošípaných.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR