- aktualizované 23. januára, 11:24
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyjadrila podporu protestu európskych poľnohospodárov, ktorý sa konal pred budovou Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.
Poľnohospodári týmto protestom vyjadrili svoj odmietavý postoj voči obchodnej dohode medzi Európskou úniou a krajinami Mercosur, do ktorej patria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj.
Krajiny Mercosur majú menej prísne pravidlá
Podľa protestujúcich poľnohospodárov by rozmach obchodných vzťahov s tretími krajinami nemal ohroziť výrobu európskych potravín ani zdravie Európanov. Kritizujú, že krajiny Mercosur využívajú menej prísne pravidlá, čo im umožňuje produkciu za nižšie náklady, avšak na úkor kvality potravín.
„K našej požiadavke, aby bolo agropotravinárstvo vyňaté z dohody Mercosur, sme sa vyjadrili už v decembri minulého roka po rokovaní agropotravinárskych samospráv krajín V4 vo Vysokých Tatrách. Našou požiadavkou je, aby bolo agropotravinárstvo vyňaté z tejto dohody. Aj preto protest v Štrasburgu podporujeme,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
EÚ vytvorí miliardovú „rezervu“ pre poľnohospodárov, ktorých by zasiahla dohoda s Mercosurom
SPPK sa taktiež plánuje zapojiť do celoeurópskej iniciatívy, ktorá poukáže na riziká spojené s konzumáciou potravín vyrobených pri nižších bezpečnostných a hygienických štandardoch. Európska organizácia poľnohospodárov COPA-COGECA, ktorej je SPPK členom, tiež podporuje tento protest.
Komora dodala, že diskusie na úrovni krajín Vyšehradskej štvorky (V4) budú pokračovať vo februári vo Varšave, kde sa bude rokovať o ďalších spoločných aktivitách.
Miliardová rezerva
Európska únia včera (22. januára) uviedla, že plánuje vytvoriť „rezervu“ vo výške jednej miliardy eur pre európskych farmárov, na ktorých by mohla mať negatívny vplyv obchodná dohoda s latinskoamerickým združením Mercosur.
Peňažný fond bude vytvorený v rámci budúceho strednodobého rozpočtu EÚ pokrývajúceho obdobie 2028 až 2034, o ktorom sa ešte musí rokovať, uviedla Európska komisia. „Zámerom je, aby to bola určitá poistka pre našich farmárov a vidiecke oblasti,“ povedal hovorca komisie Olof Gill na tlačovej konferencii.
Takáč: Poľnohospodári dostali v minulom roku historicky najvyššiu sumu na priamych podporách - VIDEO
Cieľom dohody medzi Bruselom a štyrmi členmi bloku Mercosur – Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom – je vytvorenie zóny voľného obchodu pre 700 miliónov ľudí. Šéfka Komisie Ursula von der Leyenová ju v decembri označila ako „výhru pre obe strany“, avšak čelila tvrdému odporu Francúzska a poľnohospodárskych skupín.
Európski farmári, ktorí sú už naštvaní na regulačné zaťaženie a stlačené príjmy, tvrdia, že budú čeliť nespravodlivej konkurencii zo strany svojich menej regulovaných latinskoamerických subjektov.
Požiadavka komory
Požiadavkou SPPK je vylúčenie agropotravinárstva z rámca obchodnej dohody Mercosur. „Je to téma, o ktorej sme s ministerstvom pôdohospodárstva ešte nediskutovali. Veľmi stručné informácie máme hlavne od našich zahraničných partnerov,“ objasnila komora. Podľa SPPK pripravovaný kompenzačný balíček v hodnote jednej miliardy eur nie je dostačujúci na zmiernenie negatívnych dopadov dohody.
„Neodmietame takúto formu pomoci, je však len náplasťou na vzniknutú ranu, ktorú európskym poľnohospodárom spôsobí dohoda Mercosur,“ dodala komora. Komora vyzýva na trvalú ochranu zdravia európskych spotrebiteľov a nesúhlasí s masívnym dovozom potravín z Latinskej Ameriky, ktoré považuje za menej kvalitné a vyrobené za benevolentnejších pravidiel.
„Našou hlavnou a nemennou požiadavkou je, aby bolo agropotravinárstvo vyňaté spod obchodnej dohody Mercosur,“ uviedla SPPK, pričom dodala, že tento názor zdieľali aj agropotravinárske samosprávy krajín V4 na decembrovom rokovaní vo Vysokých Tatrách. Slovenskí poľnohospodári apelujú na zabezpečenie spravodlivého konkurenčného prostredia v rámci EÚ a zdôrazňujú negatívny dopad na životné prostredie a konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov.