Poľnohospodári môžu žiadať o podporu na poľnohospodárske plochy, zvieratá a lesy. Žiadatelia, ktorí nežiadajú o zvieracie schémy, môžu predkladať žiadosti od 19. apríla a žiadatelia, ktorí žiadajú aj o zvieracie schémy, môžu podávať žiadosti od 2. mája.
V oboch prípadoch platí termín ukončenia podávania žiadostí do 16. mája. Informovala o tom Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v tlačovej správe.
Dôležitá zmena pre žiadateľov
PPA odporúča žiadateľom využiť novinku pri podávaní žiadostí pre schémy plôch a zvierat, ktorou je podávanie prostredníctvom elektronických formulárov, zverejnených na webovej stránke www.slovensko.sk. Žiadosti môžu byť podané aj elektronicky prostredníctvom všeobecnej agendy portálu www.slovensko.sk, alebo poštou na adresu príslušného regionálneho pracoviska.
PPA zverejnila tri výzvy, poľnohospodári môžu do mája žiadať o štátnu pomoc
Dôležitá zmena pre žiadateľov je aj v tom, že budú môcť žiadať o priame platby aj na pôdu ležiacu úhorom, na ktorej budú kosiť, pásť a pestovať plodiny. V predchádzajúcom by boli za túto činnosť sankcionovaní. Táto novinka vznikla ako reakcia na vojnu na Ukrajine a zvýšenom dopyte po produkcii v oblasti poľnohospodárstva.
Spustenie monitorovacieho systému
PPA plánuje v tomto roku spustiť testovací projekt Aplikácie satelitného monitoringu pre priame platby. Podľa európskej legislatívy bude tento nástroj povinný pre členské štáty Európskej únie od roku 2023.
PPA začína posielať pozastavené platby v hodnote 80 miliónov eur, ako prvé vyplatí žiadosti po lehote
„Vďaka tomuto monitorovaciemu systému budeme môcť pre každú jednu parcelu vykonať analýzu poľnohospodárskej aktivity. Jednoducho povedané, vieme jednoduchým a rýchlym spôsobom zistiť, či parcelu žiadateľ obhospodaruje tak, ako deklaruje,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.
Agentúra bude takto kontrolovať druh plodiny a kosenie trávnatých porastov. „Satelitné snímky nám ukážu všetky zmeny, ktoré sa na parcele udiali a nebude možné žiadať peniaze na činnosti, ktoré neboli vykonané. PPA opäť posúvame na úroveň bežných štandardov v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Aj takto sa nám postupne darí presvedčiť Brusel, že sme sa s minulosťou úspešne vysporiadali,“ dodal Kiss.