Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ zaznamenala v posledných rokoch podľa Európskej komisie (EK) pozitívny vývoj. Môže za to pokračujúci posun smerom k trhovo orientovanej CAP, pričom poľnohospodársko-potravinársky vývoz v EÚ si v roku 2018 udržal silnú výkonnosť v hodnote 137,5 mld. eur.
Okrem toho obchodná bilancia EÚ pre agropotravinárske výrobky zostala v minulom roku pozitívna na úrovni 21,7 mld. eur. Vyplýva to z najnovšej aktualizácie hodnotiacej správy Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorú zverejnila EK.
Miera zamestnanosti stúpla
Hodnotiace ukazovatele komisie pre CAP okrem iného ukázali, že medzi rokmi 2016 a 2017 sa miera chudoby vo vidieckych oblastiach EÚ znížila o 2 % a v roku 2017 dosiahla úroveň 24 %. Súčasne sa miera zamestnanosti vo vidieckych oblastiach zvýšila zo 66 % na 68 %.
Pozitívnou správou podľa EK je aj to, že sa podiel ekologického poľnohospodárstva naďalej zvyšuje. V roku 2016 predstavoval 6,7 % celkovej poľnohospodárskej plochy v EÚ, čo zodpovedalo 11,9 mil. hektárov.
Svetové ceny potravín mierne klesli, spôsobil to aj slabý dopyt po dovoze mliečnych výrobkov
V roku 2017 dosiahol tento podiel už 7 % pri 12,6 mil. hektárov poľnohospodárskej plochy. Rakúsko je pritom členským štátom s najvyšším podielom ekologického poľnohospodárstva. Medzi rokmi 2016 a 2017 sa jeho podiel zvýšil z 21 % na 23 % celkovej poľnohospodárskej plochy.
Spoločná politika pre štáty EÚ
Európska komisia v najnovšej hodnotiacej správe CAP pozitívne hodnotila aj spomalenie výrazného nárastu emisií amoniaku v poľnohospodárstve. Ten sa v roku 2016 podľa správy stabilizoval na úrovni 3,61 milióna ton. Komisia za týmto spomalením vidí význam prijatých opatrení EÚ na ekologizáciu.
Bravčové mäso je stále drahšie, ale slovenskí chovatelia prišli na jedno riešenie
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je spoločnou politikou pre všetky krajiny Európskej únie, pričom sa riadi a financuje na európskej úrovni zo zdrojov rozpočtu EÚ.
Jej cieľom je podporovať poľnohospodárov a zlepšiť poľnohospodársku produktivitu, zabezpečiť stabilné dodávky cenovo dostupných potravín a ochraňovať poľnohospodárov EÚ. CAP pomáha aj pri riešení klimatických zmien, trvalo udržateľnom hospodárení s prírodnými zdrojmi a pri rozvoji vidieka.