Medveď hnedý je na Slovensku prísne chráneným druhom, pričom reguláciu jeho populácie zakazuje legislatíva.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) tak pre agentúru SITA reagovalo na novú petíciu občianskej iniciatívy Pravda o medveďoch, ktorá žiada, aby boli bez správneho konania odstrelené problémové medvede. Žiada tiež reguláciu ich počtu najmä v najviac problémových oblastiach Slovenska.
Hovorca MŽP Tomáš Ferenčák v tejto súvislosti pripomenul, že medveď hnedý je celoplošne chránený nielen slovenskou, ale aj európskou legislatívou. „Naším prvoradým poslaním je toto zviera chrániť,“ zdôraznil.
Dodal, že envirorezort v odôvodnených prípadoch rozhoduje o povolení výnimky na lov medveďa, no každú žiadosť posudzuje individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody a vyjadrení občianskych združení, ktoré sú súčasťou správneho konania.
Desiatky žiadostí na odstrel medveďov
Lesoochranárske zoskupenie VLK na sociálnej sieti tvrdí, že tento rok nebola zatiaľ udelená žiadna výnimka na odstrel medveďa, hoci Štátna ochrana prírody dostala až 57 žiadostí. Reakciou je občianska iniciatíva Pravda o medveďoch.
Medvedica na Poľane napadla muža, k útoku došlo na turistickom chodníku
„V horských a podhorských obciach i mestách sa v posledných rokoch čoraz častejšie vyskytujú medvede ako dôsledok ich prísnej ochrany a nepovoľovania výnimiek na lov a neriešenia príčin ich zvýšeného počtu. Prísna a neopodstatnená ochrana medveďa hnedého nám bráni obhospodarovať našu pôdu, zachovávať tradície ako salašníctvo, hospodársky rozvíjať naše regióny, včeláriť a pokojne žiť,“ píše sa v petícii.
Petícia preto žiada jedince medveďa hnedého s pozmeneným správaním eliminovať mimo správneho konania, bez mimovládnych a ochranárskych organizácií.
Na Slovensku sú stovky medveďov
Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu je na Slovensku 700 až 900 jedincov. Štátna ochrana prírody prostredníctvom Technickej univerzity vo Zvolene vypracovala komplexnú štúdiu odhadu počtu medveďov hnedých metódou rozboru DNA zo vzoriek trusu.
Podľa tohto genetického výskumu je na Slovensku 1 020 až 1 490 jedincov. Podľa poľovníckej štatistiky počet medveďov rastie, pričom ich odhady hovoria o vyše 2 000 jedincoch.
Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti spúšťa opakované sčítanie medveďov na základe analýz DNA zo vzoriek trusu či srsti získaných neinvazívnou metódou zberu. Tá by mala dať odpoveď na trend vývoja hustoty populácie, teda či sa ich počet zvyšuje a kde je najväčšia populácia v rámci Slovenska.