Ovocné sady v Lučenci získali prestížne ocenenie TOP projekt roka, ide o iniciatívu programu Zelené oázy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovocie, jablká, jablkový sad
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mestské ovocné sady v Lučenci si vyslúžili titul TOP projekt roka 2024 v rámci grantového programu Zelené oázy za úspešnú spoluprácu medzi občianskym a verejným sektorom. Ocenenie bolo udelené počas slávnostného odovzdávania, na ktorom odštartoval aj 19. ročník programu organizovaného Nadáciou Ekopolis a spoločnosťou Slovnaft.

V novom ročníku sa má rozdeliť až 62-tisíc eur medzi kvalitné projekty, o ktoré môžu požiadať miestne samosprávy, neziskové organizácie, školy a komunitné centrá. Za posledných 18 rokov program Zelené oázy realizoval vyše 420 projektov, ktoré podporujú verejné komunitné iniciatívy a zlepšujú medziľudské vzťahy.

Významný celospoločenský prínos

„V rámci 18. ročníka bolo podporených 24 projektov celkovou sumou 59-tisíc eur, pričom sa vysadilo 801 stromov a 1 775 krov. Do procesu realizácie sa zapojilo vyše 1 000 dobrovoľníkov odpracujúcich viac ako 2 800 hodín,“ uviedla programová manažérka Nadácie Ekopolis Ľubica Štúberová.

Titul TOP projekt Zelených oáz si každoročne odnesie projekt, ktorý má významný celospoločenský prínos. Mestské ovocné sady začalo mesto Lučenec v spolupráci s dobrovoľníkmi a strednými školami revitalizovať v roku 2021.

„Mestský ovocný sad v Lučenci je príkladom efektívneho prepájania verejného sektora s občianskym. Zapojilo sa doň množstvo ľudí, ktorí sa dobrovoľnícky podieľali na jeho realizácii alebo ho ďalej rozvíjajú. Výsledkom je miesto, ktoré slúži nielen mestu a jeho obyvateľom, ale chodia sa sem učiť školy aj z okolia Lučenca a vzdelávajú sa tu záhradkári. Takýto TOP projekt môže byť inšpiráciou aj pre ostatných,“ doplnil Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie spoločnosti Slovnaft. Ocenenie je spojené s finančnou odmenou vo výške 1 000 eur.

Zlepšenie životného prostredia

Organizátori grantového programu Zelené oázy zároveň informovali, že nový v poradí už devätnásty ročník otvára svoje brány so zameraním na mladú generáciu, ktorej ponúka príležitosť spojiť svoje inovatívne nápady so skúsenosťami staršej generácie.

Cieľom je vytvoriť zmysluplné a udržateľné projekty na zlepšenie životného prostredia. Program sa zameriava na spoluprácu medzi generáciami, kde mladí ľudia môžu získať praktické skúsenosti a vytvoriť si partnerstvá so skúsenejšími.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Príležitosť na spoluprácu

„Žijeme dobu, v ktorej je dôležité hľadať príležitosti na spoluprácu a vzájomnú pomoc,“ uviedol Molnár, zdôrazňujúc potenciál mladých ľudí v boji proti klimatickým zmenám. Program ponúka celkovú finančnú podporu vo výške 62 000 eur, pričom maximálna výška grantu pre jeden projekt je 5 000 eur.

Zelené oázy pozývajú obce, mestá, neziskové organizácie, školy a komunitné centrá v spolupráci s dobrovoľníkmi, aby podali svoje projekty na výsadbu a revitalizáciu zelene do roku 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Molnár
Firmy a inštitúcie Slovnaft