Ornitológovia tento rok zaznamenali najúspešnejšiu hniezdnu sezónu plamienky driemavej za minimálne posledných osem rokov. Ako informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, šesť párov vyviedlo spolu až 53 mláďat.
Organizácia konštatovala, že plamienka sa tak postupne vracia do slovenskej prírody. Kedysi početná sova sa vyskytovala takmer na každom družstve či v kostole, vidieť ju dnes je však veľká vzácnosť. „Ide o najvzácnejší a najviac ohrozený druh sovy, aký u nás hniezdi,“ konštatoval Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku s tým, že plamienkam tento rok prialo počasie a mali tiež dostatok potravy.
Dramatický pokles populácie
Ochrana dravcov na Slovensku uskutočňuje od roku 2014 systematický monitoring populácie plamienky driemavej s dôrazom na oblasť Podunajskej nížiny. Odvtedy zaznamenali len jediné hniezdenie, a to v roku 2017, keď v budove poľnohospodárskeho družstva v Malej Mužli vyletelo šesť mláďat.
Na Slovensku zaznamenali nový vtáčí druh, je ním mimoriadne vzácna strnádka roľná
Za posledných 30 rokov populácia plamienok na Slovensku zaznamenala dramatický pokles a tento druh sa ocitol na pokraji vyhynutia. Príčin je viacero, medzi najvýraznejšie patria rekonštrukcie budov s následným zánikom hniezdnych dutín, predátori, kladenie otráv na potkany, zánik živočíšnej výroby a úhyny na cestách.
Všetky sovíčatá označili
Tento rok hniezdilo šesť párov plamienky driemavej v katastroch obcí Okoč (okr. Dunajská Streda), Malá Mužla (okr. Nové Zámky), Kolárovo a Zemianska Olča v okrese Komárno, Vlčany (okr. Šaľa) a Partizánske. Niektoré dokonca hniezdili dvakrát a spolu vychovali až 53 mláďat.
„Sovíčatá z prvej vlny opustili hniezda koncom júna a z druhej v priebehu septembra. Všetky sme označili krúžkami,“ informoval Roman Slobodník u Ochrany dravcov na Slovensku. Priaznivým faktorom bolo aj veľa hrabošov poľných.
Umiestnili desiatky búdok
Plamienky sa do slovenskej prírody vracajú vďaka reštitučnému programu, ktorý vykonáva Ochrana dravcov na Slovensku a Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so Strediskom environmentálnej výchovy Dropie. V spolupráci s poľnohospodármi umiestnili na juhozápade Slovenska vyše 40 búdok v podkroviach maštalí. Búdky majú rozmery ako búda pre stredne veľkého psa, pretože plamienky majú rady priestor.
V rokoch, keď je na poliach dostatok hrabošov, dokážu hniezdiť dvakrát, výnimočne aj trikrát počas sezóny. V „dobrom“ roku môžu naraz vychovávať až desať mláďat. Samec dokonca vybuduje akúsi potravinovú špajzu, teda miesto, kde do zásoby nanosí ulovené hlodavce.