Veľa druhov živočíšnej ríše si prirodzene vyvinulo na tele vyfarbenie v podobe falošných očí na odradenie nepriateľov a predátorov. Platí to najmä pre hmyz, ryby či vtáky, u cicavcov takýto mechanizmus ochrany nenájdeme.
Zastrašujúce oči
Niektoré výskumy však jasne ukazujú, že falošné oči na tele živočíchov zastrašujú predátorov a odrádzajú ich od útoku. Oči totiž naznačujú, že boli odhalení a obeť sa môže brániť, takže radšej neriskujú.
Štúdia, ktorú zverejnil portál časopisu The Nature, uvádza, že aj človek niekedy využíva kresby falošných očí. Lesní robotníci v Indii alebo v Bangladéši si kreslili na chrbát oči, čím chceli zabrániť útokom šeliem ako tigre, ktoré často útočia odzadu.
Štúdia sa zamerala na chov dobytka v africkej Botswane, kde na pasúce sa kravy často útočia levy a leopardy, čím tamojším farmárom spôsobujú značné škody. Výskumníci sa snažili zistiť, ako zároveň chrániť týchto predátorov aj dobytok.
Pomaľované kravy šelmy nelovili
Vedci namaľovali veľké oči na zadky asi 700 kráv v 14 chovoch na severe Botswany a účinok týchto kresieb sledovali skoro štyri roky. Za celú dobu podľa štúdie nedošlo ani k jednému útoku na takto maľovanú kravu.
Niektorým kravám nakreslili na ich zadok len krížik, a aj takáto kresba odradila šelmy od útoku. Ulovili len štyri kusy dobytka s krížikom.
Výskumníci na záver konštatovali, že predátori sa boja niečoho, čo nepoznajú a na čo nie sú zvyknutí a radšej si vyberú inú korisť. Maľovanie očí na zadky dobytka by ho tak mohlo ochrániť bez toho, aby farmári museli tieto vzácne šelmy zabíjať.