Nové Zámky sa môžu pochváliť inovatívnym projektom, spúšťajú tam prvú optickú triediacu linku na Slovensku (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Optická triediaca linka komunálneho odpadu
Prehliadka prvej optickej triediacej linky komunálneho odpadu na Slovensku, predstavenej v Nových Zámkoch, ktorá pracuje na báze optických technológií. Nové Zámky, 27. jún 2024. Foto: SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

V Nových Zámkoch bude od júla v prevádzke prvá optická linka na triedenie zmesového komunálneho odpadu na Slovensku.

Prináša inovatívne riešenie spracovania odpadového hospodárstva a pomôže znížiť skládkovanie na 30 percent zmesového komunálneho opadu z mesta Nové Zámky a širšieho regiónu.

Kapacita linky je stotisíc ton

Automatický systém je neporovnateľne rýchlejší a zároveň presnejší ako manuálne triedenie človekom.

Moderná technológia pomôže výrazne znížiť skládkovanie komunálneho odpadu, zvýši mieru recyklácie a otvorí možnosti pre budúcu výrobu biokompostu a biometánu.

Celková kapacita optickej triediacej linky je 100-tisíc ton, za hodinu dokáže spracovať 30 ton zmesového komunálneho odpadu.

Nové spracovateľské centrum v Nových Zámkoch vzniká z iniciatívy spoločností SPP a Brantner, ktoré za týmto účelom vytvorili spoločný podnik CEBZ – Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadov.

Na plnú prevádzku si ešte počkajú

Investícia dosiahla 15 miliónov eur, z toho viac ako 4 milióny eur predstavuje podpora zo zdrojov Európskej únie.

Do skúšobného režimu uvedú centrum od júla 2024 a do plnej prevádzky sa dostane od januára 2025. Prácu tu nájde 30 ľudí od operátorov po vedúcich prevádzky, počíta sa s jednosmennou prevádzkou.

„Táto technológia je prvým krokom v prvej lokalite, celkovo budú tie lokality štyri. Optická triediaca linka prináša podstatný rozdiel do miery recyklácie, pretože dokážeme vytriediť materiály, ktoré sú ešte recyklovateľné a dať im druhú šancu na život,“ uviedol pre agentúru SITA obchodný riaditeľ Brantner a konateľ spoločnosti CEBZ Peter Pajerchin.

V súčasnosti sa aktívne pripravujú projekty CEBZ v Poprade a na Gemeri. Vybudovaním štyroch plánovaných centier CEBZ bude možné spracovávať 400-tisíc ton komunálneho odpadu.

Triedenie komunálneho odpadu

Zníženie skládkovania o tretinu

Na Slovensku sa ročne skládkuje približne 1,1 milióna ton odpadu, týmto spôsobom by sa znížilo množstvo skládkovaného odpadu v krajine o viac ako tretinu.

Optická triediaca linka dokáže vyseparovať z komunálneho odpadu plasty, papier, kovy, nekovy, hliníkové materiály a tiež biologicky rozložiteľný odpad. Ten nájde uplatnenie v druhej etape projektu – tzv. bioplynový stupeň prinesie komplexné riešenie spracovania odpadov pre región. Táto fáza by sa mala vybudovať do konca roka 2026.

„Vyrábať bude biometán a zároveň kompost. Oddelene sa bude spracovávať biologický materiál, ktorý pochádza z tejto optickej triediacej linky a zároveň biologický materiál, ktorý sa zbiera do hnedých nádob. Tieto sa spracovávajú samostatným fermentorom a vzniká kompost použiteľný pre poľnohospodárske účely,“ priblížil Martin Kečkéš, tím líder investičného rozvoja SPP a konateľ spoločnosti CEBZ.

Suchá fermentácia bude novinkou

Biologická časť bude mať kapacitu 60-tisíc ton, z toho 30-tisíc bude pochádzať z optickej triediacej linky a druhá polovica z hnedých nádob na biologický odpad.

Technológia tzv. suchej fermentácie bude na Slovensku novinkou a nemajú ju zatiaľ ani v susednej Českej republike. „Biometán je plnohodnotnou náhradou fosílneho zemného plynu a má svoju budúcnosť najmä vo vykurovaní alebo v doprave. Dnešný deň je dôležitým míľnikom pri dekarbonizácii slovenskej ekonomiky,“ skonštatoval Kečkéš.

Do roku 2030 plánuje SPP investovať samostatne alebo v spolupráci s partnermi viac ako 500 miliónov eur do výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Na separovaní odpadu si zakladajú

Primátor Nových Zámkov Otokar Klein je podľa svojich slov rád, že práve Nové Zámky sa stali mestom, kde sa prvýkrát spustil takýto inovatívny projekt.

Ako zdôraznil, samospráva si na triedení odpadov mimoriadne zakladá a predvlani sa Nové Zámky stali lídrom v separovaní odpadov na Slovensku. Vlani skončilo mesto na druhom mieste.

Generálny riaditeľ sekcie obehového hospodárstva Ministerstva životného prostredia SR Tomáš Trosko uviedol, že envirorezort chystá v blízkej dobe podporu práve takýchto projektov.

„Dúfam, že tento projekt nebude jediná lastovička a že snaha recyklovať a byť efektívny zasiahne celé Slovensko,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin KečkéšOtokar KleinPeter PajerchinTomáš Trosko
Firmy a inštitúcie BrantnerCEBZCentrum energetického a biologického zhodnotenia odpadovSPP Slovenský plynárenský priemysel