Sanácia nelegálnych skládok je absolútnou prioritou, Tarabovo ministerstvo pripravuje novelizáciu geologického zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje novelizáciu geologického zákona. Podľa ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu existujú súčasné legislatívne bariéry, ktoré bránia efektívnemu odstraňovaniu nelegálnych skládok.

Máme anomáliu, že ak sa niekde nachádza skládka, štát je určený ako povinná osoba. Súkromní vlastníci pozemkov často neumožnia prístup na tieto pozemky bez finančnej kompenzácie,“ uviedol v stredu Taraba po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote v súvislosti s objavenou skládkou pri výstavbe rýchlostnej cesty R2 v blízkosti obce Kriváň.

Skládka vo Vrakuni

Taraba tiež poukázal na problémy, ktoré postihli skládku vo Vrakuni v Bratislave, pretože predchádzajúce vlády nedokázali vyriešiť problém s pozemkami. Podľa ministra je neprijateľné, aby štát nevedel riešiť envirozáťaže, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí.

MŽP SR nebude nikoho naháňať, aby nám odpredal alebo sprístupnil pozemky a prosiť ich, či môžeme chrániť zdravie ľudí. Prídeme so zákonom, ktorý nám umožní nielen vstúpiť, ale aj urobiť na tomto pozemku akékoľvek sanačné operácie,“ dodal Taraba.

Výstavba spaľovní

Minister zároveň zdôraznil, že problémom nie sú len finančné zdroje z , ale aj nedostatočná infraštruktúra na sanáciu envirozáťaží, vrátane výstavby spaľovní pre nebezpečný a toxický odpad. Ako vicepremiér doplnil, každá zo skládok, ktorá tu skončila po komunizme, nemá evidovaný technický popis, čo v nej je. Preto sa podľa neho musia na ne pozerať tak, že v podstate obsahujú nebezpečný materiál toxického charakteru.

A pre predstavu, keď sme potrebovali spáliť nejakých 15-tisíc ton toxického materiálu, tak sme čakali nejaké tri roky, kým nám ho Rakúšania zobrali. A pri existujúcich skládkach na Slovensku sa bavíme o stovkách tisíc ton. Takže verím, že toto je už každému príčetnému človeku jasné, že nielen pre priemysel, ale aj pre odstraňovanie envirozáťaží potrebujeme dobudovať túto infraštruktúru,“ povedal Taraba.

Priorita

Zároveň zdôraznil, že odstraňovať staré skládky a vznikajúci odpad je nevyhnutné, aby neničili spodné vody, ktoré chceme mať zdravé. Taraba verí, že vláda prijme potrebné rozhodnutia v priebehu niekoľkých týždňov, aby mohli efektívne začať odstraňovať skládky.

Sanovanie skládok je jedna z absolútnych priorít. Verím, že je to už len otázka nejakých pár týždňov, keď vláda prijme potrebné rozhodnutia,“ dodal na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR