Vodné plochy v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže, v nádrži Brezová pod Bradlom a na Štrkovisku Čaňa nie sú na základe hodnotenia hygienikov vhodné na kúpanie. Informuje o tom v tlačovej správe Úrad verejného zdravotníctva SR.
Ako ďalej uvádza, kúpanie pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom sa neodporúča ani na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach a vodnej nádrži Duchonka.
Znížená priehľadnosť v jazerách
„Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie bola zistená znížená priehľadnosť na Jazere Úhorná, Šintavských baniach, vodných dielach Kráľová, Kaskády, Lipovina – Bátovce a vodnej nádrži Tajch, pričom odporúčanú hodnotu nespĺňali aj ukazovatele nasýtenie vody kyslíkom, farba a celkový fosfor na vodnej nádrži Tajch a ukazovateľ farba na Lipovine – Bátovce,“ povedala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Ako ďalej uviedla, nízky stav hladiny a zníženú priehľadnosť zaznamenali aj na dvoch odberných miestach nádrže Ružín v okrese Gelnica (Ružín SKI a Ružín Chaty), pričom na odbernom mieste Ružín SKI bolo zistené aj prekročenie medznej hodnoty chlorofylu-a.
„Nasýtenie vody kyslíkom, farba a celkový fosfor patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov,“ doplnila hovorkyňa.
Kvalita vôd na kúpaliskách
Pokiaľ ide o umelé kúpaliská, prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napr. vo vírivom bazéne pri rekreačno-plaveckom bazéne na Kúpalisku Zelená Žaba Trenčianske Teplice, v detskom bazéne na Kúpalisku Modrá perla Veľké Úľany, plaveckom bazéne v Národnom centre vodného póla Nováky, plaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Chalmová, detskom a neplaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Komárno.
„Na kúpaliskách boli vykonané opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody,“ dodala Račková.