Najväčší chrobák na svete, titán obrovský, je stále opradený rúškom tajomstva. Vedci vedia o jeho živote len málo, dobre sa totiž skrýva v amazonských pralesoch.
Lieta len smerom dole
Aj keď niektoré pramene udávajú jeho maximálnu dĺžku až 22 centimetrov, najväčší overený exemplár meral necelých 17 centimetrov.
Napriek svojej dĺžke a váhe titán vie aj lietať. Pre vysokú hmotnosť sú však jeho možnosti obmedzené – zrejme môže len plachtiť smerom dole z vyvýšených miest. Ak sa chce dostať hore, musí tam vyliezť. Podľa svedkov lieta úplne potichu a potom doslova spadne na zem.
Kusadlá vždy pripravené
Tmavohnedý titán obrovský je všežravec. Dospelé jedince v prípade ohrozenia syčia a sú pripravené použiť svoje silné kusadlá.
Aj keď je zberateľsky aj odborne veľmi atraktívny, vedci o ňom veľa informácií nemajú. Tento chrobák s dlhými tykadlami je totiž aktívny len neskoro v noci, pozorovať alebo odchytiť ho je preto veľmi náročné.
Vedcom napríklad úplne chýbajú informácie o jeho larválnom štádiu, žiadne larvy zatiaľ nenašli. Tiež sa nevie, kde a ako titán žije, no predpokladá sa, že v rozkladajúcom sa dreve.
Prvé zmienky už z roku 1771
Titána obrovského ako prvý popísal švédsky prírodovedec Carl Linne v roku 1771. Živého chrobáka však k dispozícii nemal a vychádzal len z kresieb domorodcov.
Senzáciu vyvolal až náhodný nález titána obrovského v žalúdku ryby, ktorú ulovil nemecký hľadač orchideí Wörner. Domov si však priniesli len malé časti chrobáka, pretože mu ho zožrali mravce.
Prvého živého titána sa podarili chytiť až v roku 1958. Od tej doby do Amazónie zamierilo viacero entomologických expedícií, mnohé však boli neúspešné, pretože titánu sa darí pred človekom dobre skrývať. Často našli len mŕtve exempláre.
Úspešní ale boli českí vedci z olomouckej univerzity, ktorým sa domov podarilo priviezť živý exemplár.