Nadmerná ťažba dreva poškodzovala biotopy hlucháňa hôrneho, Slovensko prehralo súd a hrozí mu pokuta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hlucháň hôrny
Hlucháň hôrny. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Súdny dvor Európskej únie potvrdil porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve zo strany Slovenska. Okrem toho, že Slovensko nerealizovalo projekty s adekvátnym vplyvom na územia výskytu hlucháňa hôrneho, neprijal ani potrebné opatrenia na ochranu jeho biotopov.

Súdny dvor dospel k záveru, že Slovensko neprijalo vhodné ochranné opatrenia na zabránenie poškodzovaniu biotopov hlucháňa a jeho rušeniu v územiach sústavy Natura 2000. Informoval o tom Balázs Lehóczki z tlačového oddelenia Súdneho dvora v tlačovej správe.

Komisia dostala viacero sťažností

V priebehu roka 2017 bolo eurokomisii doručených viacero sťažností, ktoré opisovali nadmernú ťažbu dreva v 12 územiach sústavy Natura 2000, ktoré sú vyhlásené na ochranu hlucháňa hôrneho na Slovensku. Táto činnosť mala mať podľa sťažností vplyv na ochranu tohto chráneného druhu.

Komisia následne podala na súdny dvor žalobu proti Slovensku za porušenie smerníc o biotopoch a o vtáctve v prípade ochrany území sústavy Natura 2000, na ktorých sa nachádzajú biotopy hlucháňa hôrneho.

Vo svojom rozsudku Súdny dvor EÚ v prvom rade uviedol, že programy starostlivosti o lesy a ich zmeny, náhodná ťažba dreva a opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených prírodnými katastrofami predstavujú plány, ktoré priamo nesúvisia so správou príslušných území sústavy Natura 2000 alebo pre túto správu nie sú potrebné.

Súdny dvor však konštatoval, že programy starostlivosti o lesy od 1. januára 2015 nepodliehali primeranému posúdeniu ich vplyvov. Slovensko vyňalo aj náhodnú ťažbu dreva z povinnosti posúdenia.

Súd bude zvažovať uloženie pokuty

Navyše, ani na opatrenia na predchádzanie ohrozeniu lesov a odstránenie následkov škôd spôsobených škodlivými činiteľmi sa nevzťahoval taký režim ochrany, ktorý by zaručoval primerané posúdenie vplyvov.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) prijalo s poľutovaním rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý v Luxemburgu vyhovel žalobe Európskej komisie proti Slovensku za neplnenie povinností pri ochrane biotopu hlucháňa hôrneho v rokoch 2015 – 2019.

Po tomto rozhodnutí bude súd zvažovať, či pristúpi aj k uloženiu pokuty. MŽP dúfa, že opatrenia, ktoré dosiahli za posledné dva roky, uchránia Slovensko pred uložením tejto finančnej pokuty, ktorá by inak mohla mať značný rozsah.

„Od roku 2020 sme presadili reformu ochrany prírody, presadili sme razantnejšie rozhodovanie kompetentných orgánov a získali sme väčšiu podporu nielen širokej verejnosti, ale aj odborníkov. Bohužiaľ, staré chyby už boli predmetom obvinenia Slovenskej republiky pred Súdnym dvorom EÚ,“ uviedlo MŽP v tlačovej správe.

Mimovládky žiadali lepšiu ochranu

Iniciatíva My sme les a ďalšie mimovládne organizácie dlhodobo požadovali lepšiu ochranu pre lesy, ktoré sú domovom hlucháňa a iných ohrozených druhov. Podľa predstaviteľov iniciatívy úrady upozornenia nepočúvali a najcennejšie lesy sa strácali spolu s hlucháňom.

„Mizli lesy, ktorých ochrana je v iných krajinách samozrejmosťou. U nás slúžili na rýchly zárobok pre vyvolené skupiny bez ohľadu na dotknuté druhy, ekologický stav a vzhľad krajiny. Škoda, že úrady a vláda nekonali skôr, reálnej hrozbe sankcií by sa tak dalo predísť. Je smutné, že si nedokážeme naše prírodné bohatstvo chrániť sami a musí to za nás robiť Európska únia. Napriek tomu dúfame, že rozhodnutie povedie k urýchleniu nápravy a prežitiu hlucháňa na Slovensku, ktorý má ešte stále šancu,“ uviedol na margo rozhodnutia Karol Kaliský z iniciatívy My sme les.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Kaliský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiainiciatíva My sme lesMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSúdny dvor Európskej únie