Na modelovej školskej farme na elokovanom pracovisku župnej Strednej odbornej školy agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku (okres Trebišov) vypestovali takmer sedem ton zeleniny. Tú vypestovali študenti za pomoci majstrov odbornej výchovy v systéme Agrokruh.
Na dvanástich kruhoch v tvare špirály, ktoré obrábali štyri otočné ramená na elektrický pohon, vypestovali koreňovú zeleninu, ale aj tekvice, paradajky či kukuricu.
Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková.
Úroda neostane bez úžitku
„Úroda v objeme takmer sedem ton zeleniny z modelovej farmy, ktorú zriadil Košický samosprávny kraj, neostane bez úžitku. Okrem toho, že budúci poľnohospodári si na poliach vyskúšali moderné a k prírode šetrné pestovanie, výsledok ich práce sa dostane na stôl ďalším stredoškolákom. V týchto dňoch bezodplatne distribuujeme vypestovanú zeleninu do jedální župnej Hotelovej akadémie v Košiciach a Gymnázia v Kráľovskom Chlmci. Dodávky zeleniny chceme postupne distribuovať do jedální ďalších škôl či zariadení sociálnych služieb,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Pivné chute Slovákov sa zásadne nemenia, najviac sa v lete pila desiatka
Do konca septembra bude prebiehať zber zvyšnej úrody. Počas októbra a novembra budú navážať piesok a kompost na pôdu, aby sa v budúcej sezóne zlepšila jej úrodnosť.
Jednotlivé ramená systému Agrokruh sa nebudú demontovať, žiaci ich pred zimou izolujú tak, aby sa nepoškodili a mohli ich použiť v nasledujúcej sezóne. Komponenty budú uskladnené v priestoroch školského hospodárstva.
Zasadia semená v bio kvalite
Systém obrábania poľnohospodárskej pôdy s využitím agrokruhov môžeme na Slovensku vidieť na troch miestach, iba v Pribeníku ide o prvú oficiálnu verziu funkčného prototypu.
Na poliach modelovej farmy tento rok vysadili približne jedenásť druhov plodín, podľa riaditeľky SOŠ v Pribeníku Silvie Sakáčovej sa im najviac osvedčilo pestovanie zeleru, papriky, cibule, cukety, cvikly či fazule.
Slováci si budú môcť čoskoro kúpiť špeciálny chlieb s vitamínom D, má podporiť imunitný systém
„Ako pri každom pilotnom projekte, aj pri tomto sme sa stretli s problémami, ktoré sme nevedeli ovplyvniť. Išlo hlavne o počasie a striedavé obdobia sucha a dažďa, ktoré niektoré druhy zeleniny znehodnotilo. Všetko ostatné sme riešili operatívne hlavne v spolupráci so Strednou priemyselnou školou strojníckou v Košiciach, ktorá vždy zabezpečila rýchly servis ramien agrokruhov. Poďakovanie patrí aj zamestnancom školy, ktorí sa o polia starali počas prázdnin. Verím, že nasledujúca sezóna bude ešte úrodnejšia,“ dodala Sakáčová.
Už budúci rok študenti zasadia semená v bio kvalite, aby zelenina vypestovaná na modelovej farme mohla získať označenie bio zelenina.