Mladým nadšencom birdwatchingu, teda pozorovania vtáctva, sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny.
Informoval o tom Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta Bratislava, podľa ktorého sa luniak nachádzal na okraji Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia.
Veľmi vzácny hosť
Vzácneho dravca videli v okolí trojhraničného bodu medzi Slovenskom, Maďarskom a Rakúskom. V sobotu sa zdržiaval na maďarskej strane, v nedeľu zaletel na slovensko-rakúske pohraničie a pristál na jednom z nedávno vysadených stromov na hranici, na území Slovenska.
Sťahovavé vtáky čelia mnohým hrozbám a prežitie mnohých druhov je závislé od tolerancie ľudí, upozorňuje BirdLife Slovensko
„Luniak sivý je v strednej Európe veľmi vzácnym hosťom. Ide o druh, ktorý hniezdi v Afrike, Ázii a v Európe prakticky len na Pyrenejskom polostrove. U nás je to len tretie pozorovanie tohto vzácneho druhu,“ poznamenal Ján Dobšovič z watching.sk. Ten ho doteraz videl len v Ázii a na Cypre.
Sysľovské polia
Sysľovské polia sú jedinou známou lokalitou na Slovensku, kde ešte pravidelne hniezdia stepné druhy – drop veľký a sokol kobcovitý. Práve k ich ochrane mal prispieť aj projekt LIFE Steppe on border, v rámci ktorého vysadili v marci v oblasti trojhraničia stovky drevín.
Ministerstvo životného prostredia ocenilo projekt KLÍMA BEST, ktorý sa snaží zvýšiť povedomie a gramotnosť o zmene klímy
Podujatia Zásadný víkend vtedy zorganizoval magistrát. Námestník primátora Bratislavy Jakub Mrva dúfa, že nová výsadba priláka aj iné unikátne druhy vtáctva, ktoré obohatia vzácne územie.