Podozrenia z umiestnenia vytriedených zložiek odpadu na skládke sa na Slovensku preukazujú pomerne zriedkavo. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Tamara Lesná.
Inšpektori životného prostredia sa podľa jej slov nestretávajú často s tým, že by bol vytriedený odpad nakoniec umiestňovaný na skládku odpadu.
Nemajú presnú štatistiku
Presnú štatistiku však v tomto prípade SIŽP neeviduje, pretože jej zo zákona nevyplýva povinnosť viesť evidenciu o tom, aké percento vytriedených odpadov nakoniec skončí na skládkach odpadu.
Budaj: Kompostárne sú účinným riešením problémov s ukladaním biologicky rozložiteľného odpadu
SIŽP uviedla, že 60 percent kontrol v oblasti odpadového hospodárstva vykonala v prvom polroku roku 2021 na základe iniciovaných podnetov zvonku. Okrem iného preveruje napríklad aj to, akým spôsob je nakladané s triedenými zložkami komunálnych odpadov. Kontroluje teda aj organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).
Kontroly sú náročné
„Pri tomto type kontrol SIŽP preveruje aj zmluvné spoločnosti OZV, ktoré zabezpečujú v zmluvných obciach zber triedených zložiek komunálneho odpadu. Zisťuje, akým spôsobom zabezpečili zhodnocovanie triedených zložiek. Tieto kontroly sú extrémne náročné vzhľadom na počet obcí na Slovensku, ktorých je približne 2 900,“ povedala pre agentúru SITA Lesná.
Reštaurácie a supermarkety budú povinné darovať nezávadné potraviny charite
Náročnosť kontrol ešte zvyšuje značný rozsah povinností OZV a ich zmluvných subjektov, ktoré vykonávajú triedený zber. SIŽP uskutočňuje dozor aj na skládkach odpadu, v spaľovniach, prevádzkach na zhodnotenie a zneškodnenie odpadu či podnikoch, ktoré vyrábajú alternatívne palivo.
Vykonajú štátny dozor
Po zmedializovaní informácií o tom, že spoločnosť zabezpečujúca zber plastov odvážala vytriedený odpad do spoločnosti ecorec Slovensko, ktorá odpad využíva na výrobu alternatívnych tuhých palív, začala SIŽP konať.
„Zberová spoločnosť odviezla celý obsah kontajnera do spoločnosti ecorec Slovensko, bez vytriedenia recyklovateľných druhov plastov, akými sú napríklad PET fľaše. Vzhľadom na závažnosť medializovanej informácie, SIŽP spomínaný článok pokladá za podnet a v spoločnosti vykoná štátny dozor,“ dodala Lesná.
Informáciu o odvážaní vytriedeného odpadu do spoločnosti na výrobu alternatívnych tuhých palív priniesol Denník N.