Na budovanie kanalizácií a verejných vodovodov v slovenských mestách a obciach pôjde z eurofondov 350 miliónov eur. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pripomína, že už sú vyhlásené aj výzvy.
„Intenzívne pracujeme na Pláne rozvoja verejných vodovodov a kanalizácií pre územie SR, ktorý v spolupráci s ďalšími rezortami predložíme na vládu do konca marca 2025,“ informovalo ministerstvo.
Vyhlásené výzvy
Budovanie vodovodov a kanalizácií je podporované aj z nových eurofondov. Doteraz na tieto účely smerovali štyri výzvy s alokáciou dohromady takmer 210 miliónov eur. Zároveň boli vyhlásené výzvy na fázované projekty, ktoré pokračujú z programového obdobia 2014 – 2020, v celkovej sume 90 miliónov eur. Taktiež sú vyhlásené dve integrované výzvy špeciálne pre obyvateľov obcí z Atlasu rómskych komunít, v rámci ktorých je možné podporiť aj aktivity v oblasti voda a kanál vo výške 51 miliónov eur.
Na Slovensku nie je pripojených na vodovod vyše pol milióna ľudí, tvrdia progresívci a ukazujú na vládu
Obnovenie podpory budovania verejných vodovodov a kanalizácií je ukotvené aj v Programovom vyhlásení vlády SR. Podľa dostupných údajov zo Štatistického úradu SR k roku 2022 nemalo verejný vodovod približne 15 % zo všetkých obcí Slovenska a horšie je to s kanalizáciou, ktorú nemalo takmer 60 % zo všetkých obcí Slovenska.
Kvalita života
„S národným plánom dobudovania vodovodov a kanalizácií prišla ešte v roku 2019 vláda Petra Pellegriniho, no vláda Igora Matoviča ho v roku 2020 zrušila. Prakticky tak rezignovala aj na tieto, pre rozvoj regiónov mimoriadne dôležité riešenia. Nie je možné, aby v 21. storočí v jednej z najvyspelejších krajín sveta mali ľudia problém dostať sa k pitnej vode alebo mali problém s odpadovou vodou tak, aby neznečisťovali životné prostredie. Toto musí byť priorita vlády, toto je o kvalite života ľudí v každom kúte Slovenska,“ povedal minister investícií Richard Raši.
Skrytá privatizácia vody môže pripraviť obce o kontrolu nad kritickou infraštruktúrou, PS vyzýva Tarabu k činom (video)
„Nové vodovody a kanalizácie sa stali našou prioritou od prvého dňa od nástupu do funkcie. Som rád, že táto priorita sa napĺňa aj v číslach a napredujeme tempom, aké tu nikdy doposiaľ nebolo,“ dodal vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Prístup k pitnej vode
Ďalšiu výzvu zameranú na podporu infraštruktúry v oblasti nakladania s komunálnymi odpadovými vodami v aglomeráciách do 2 000 obyvateľov a zabezpečenie prístupu k pitnej vode plánuje rezort investícií a regionálneho rozvoja vyhlásiť do konca júla 2024.
„Pôjde o výzvu v celkovom objeme viac ako 29 miliónov eur. Pracujeme na tom, aby ľudia konečne dostali to, na čo tak dlho čakajú,“ konštatoval Raši.