Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo víťazov súťaže Enviromesto 2021. Laureátom súťaže sa stalo mesto Trenčín. Mesto sa prihlásilo do všetkých oblastí a obstálo v konkurencii ďalších 11 slovenských miest.
Celkové víťazstvo komisia udelila mestu za systematické, inovatívne a kreatívne environmentálne riešenia, ktoré realizuje vo všetkých súťažných oblastiach. Informovalo o tom Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) na tlačovej konferencii.
Pozitívne hodnotenia
Mesto Trenčín rovnako uspelo v kategórii Prechod na zelené hospodárstvo. Za mesto si cenu prišiel prevziať primátor mesta Richard Rybníček.
Mesto bolo ocenené vďaka tomu, že pre podrobnú analýzu odpadov a smart riešeniam sú v meste prijímané efektívne opatrenia. Rovnako bola pozitívne hodnotená aj práca s verejnosťou a osvetová činnosť v téme odpadového hospodárstva na základných školách.
Zelená infraštruktúra
V oblasti Ochrana prírody a krajiny a zelená infraštruktúra bolo ocenené mesto Púchov. Za mesto si cenu prevzala primátorka Katarína Heneková. Mesto zvíťazilo vďaka rôznorodým aktivitám za účasti verejnosti a predovšetkým mládeže.
Taktiež aktivizuje obyvateľov k vyčisteniu svojho okolia a pravidelne prepája činnosti s environmentálnou výchovou. V meste vysadili 32 stromov a podporujú biodiverzitu a opeľovače. Z hľadiska ochrany prírody a krajiny vyhlásil Púchov lipu malolistú za chránený strom.
Ochrana ovzdušia
V tretej kategórii s názvom Ochrana ovzdušia zvíťazilo mesto Nitra. Cenu prevzal jej primátor Marek Hattas. Mesto získalo ocenenie za koncepčné riešenie ochrany ovzdušia, spoluprácu všetkých sektorov a zdieľanie dát.
Samospráva využíva meteostanice na informovanie odborníkov a verejnosti. Rozmiestnenie staníc navrhli s využitím plánu udržateľnej mobility.
Víťazom kategórie Adaptácia a zmierňovanie dopadov klímy sa stala Skalica. Ocenenie si mesto odnieslo za komplexnosť prístupu danej oblasti najmä revitalizáciou veľkých plôch v meste využitím vodozádržných opatrení.
Veľký význam oceňovania
„Oceňovanie enviromesta nadobudlo oveľa väčší význam, odkedy zápasíme s klimatickou krízou. Ministerstvo mení svoje ponuky aj svoje politiky, pokiaľ ich robí cez Envirofond alebo cez operačný program Kvalita životného prostredia,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Súťaž začala v roku 2017, keď súťaž vyhralo mesto Trnava. „Tretí ročník je zatiaľ najúspešnejší, čo sa týka počtu zapojenia miest, čo ukazuje, že záujem o takýto typ súťaže je na Slovensku rastúci. Ide to ruka v ruke v s tým, že starostlivosť o životné prostredie je čoraz naliehavejšie, celkovo v kontexte zmeny klímy,“ spomenul generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco. Do súťaže bolo možné zapojiť sa v júni minulého roka a prihlášky bolo možné posielať do konca júla 2021.