Ministerstvo reaguje na údajné usmrtenie človeka medveďom, odmieta zneužitie nešťastia na kampaň poľovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 15. júna 12:02

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) prijalo s poľutovaním správu o smrti 57-ročného muža v obci Liptovská Lúžna, ktorý sa podľa medializovaných správ mohol stať obeťou útoku medveďa. Rezort však považuje za nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania.

Ako informoval odbor komunikácie MŽP SR, ministerstvo v súvislosti s vyjadreniami Lesov SR konštatuje, že z lokality Liptova, ani z oblasti Liptovská Osada neregistruje žiadnu požiadavku na odstrel medveďa.

Štátne lesy nepožiadali o odstrel

Tvrdenia podniku Štátne lesy o tom, že ich žiadosti o odstrel medveďa sú dlhodobo zamietané preto považuje za zavádzajúce. Rezort zdôraznil, že Štátne lesy nepožiadali o žiaden odstrel medveďa v tomto ani v minulom roku.

MŽP SR odmieta zneužitie nešťastia, ktoré sa stalo v lese za doposiaľ nevyjasnených okolností, na kampaň poľovníkov proti ochrane prírodného bohatstva, ku ktorému patria aj žijúce medvede, vlky a rysy.

Poľutovaniahodné nešťastie

Ministerstvo zároveň vyjadruje počudovanie nad tým, že k obhliadke stôp na mieste činu neboli pripustení odborníci zo Štátnej ochrany prírody. „Pokiaľ pitva a vyšetrovanie potvrdia, že prišlo u nás po prvý raz k takému stretu medveďa a človeka, ktoré sa skončilo smrťou človeka, bude to poľutovaniahodné nešťastie,“ dodalo MŽP SR.

Na Liptove pravdepodobne medveď usmrtil muža. Našli ho v navštevovanej doline Banskô, ktorá je v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada. Prizvaný súdny lekár konštatoval, že smrť nenastala prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením.

Našli čerstvé stopy medveďa

V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa. Informovala o tom v pondelok 14. júna vedúca odboru komunikácie Lesov Slovenskej republiky Marína Debnárová s tým, že ide pravdepodobne o prvý prípad usmrtenia človeka medveďom v tomto roku.

Štátna ochrana prírody celoročne upozorňuje návštevníkov horských a podhorských lokalít na opatrnosť v lese. Informácie sa dajú získať na webovej stránke Zásahového tímu medveďa hnedého http://zasahovytim.sopsr.sk/.

Poľovníci sa bránia

Slovenská poľovnícka komora (SPK) v reakcii uviedla, že rázne odmieta tvrdenia envirorezortu. Poľovníci podľa nej nespustili žiadnu kampaň a rovnako čakajú na výsledky pitvy a konečné potvrdenie príčin smrti postihnutého.

„Naopak, vyjadrenia ministra ŽP SR, ktorý sa okamžite snažil prekryť túto tragédiu útokom na poľovníkov, len potvrdzujú schizofréniu a neschopnosť ministra životného prostredia problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť. Zároveň potvrdzujú aj neschopnosť niesť za svoje rozhodnutia a ich dôsledky zodpovednosť,“ povedal hovorca SPK Alojz Kaššák.

K stretom bude dochádzať častejšie

Podľa poľovníkov sa stalo presne to, na čo už vzhľadom na skúsenosti z Rumunska dlhodobo upozorňujú. Slovensko má dlhodobo najväčšiu hustotu medveďov na svete. SPK sa preto domnieva, že k stretom človeka s medveďom bude dochádzať častejšie.

MŽP podľa nej vôbec neprezentuje fakt, že tí, ktorí požadujú lov medveďa nie sú poľovníci, ale ľudia z vidieka, obyvatelia obcí, ktorí chcú využívať svoje lesné pozemky, ale majú strach z medveďov. Samosprávy miest a obcí chcú chrániť život a zdravie svojich občanov, no nie je im to umožnené.

Ministerstvo nezvláda manažment šeliem

„Nech si pán minister Budaj vyskúša pobyt na Liptove a zmení názor tak rýchlo, ako ho zmenil po návšteve mesta Vysoké Tatry v minulom roku, keď tvrdil, že naše národné bohatstvo – medveď, sa zabíjať nebude,“ povedal Kaššák. MŽP SR podľa neho vidí jediný problém s medveďmi v kontajnerových stojiskách, ktoré však nie sú jeho hlavnou príčinou.

Množiace sa problémy s medveďmi podľa poľovníkov nevyrieši 5-členný zásahový tím pre medveďa hnedého. SPK zastáva názor, že MŽP SR manažment veľkých šeliem dlhodobo nezvláda a nekomunikuje s nikým z miestnych ľudí, samosprávami ani s odbornými organizáciami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marína Debnárová
Firmy a inštitúcie Lesy SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody