- aktualizované 29. júla 12:45
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský podporuje rozhodnutie vedenia štátneho podniku Lesy SR vypovedať rámcové kúpne zmluvy na drevnú hmotu. „Tento krok, ktorý vyvolal isté vážne a kontroverzné vyjadrenia, oceňujem,“ uviedol minister na stredajšej tlačovej besede.
Podľa Mičovského dochádzalo pri uzatváraní zmlúv k deformáciám trhu a hoci niektoré osoby, ktoré za ne nesú zodpovednosť sú za mrežami, dôsledky ich obchodnej politiky majú pretrvávať. Minister preto oceňuje „radikálny“ krok nového vedenia Lesov SR, ktorým vypovedajú všetky zmluvy. Následne sa na ne budú môcť pozrieť a vyradiť tie, ktoré sú toxické alebo priekupnícke a nastaviť nový pohľad na obchodovanie s drevom.
Vigoda trvá na preskúmaní zmlúv
Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Matej Vigoda skonštatoval, že nie je možné postaviť niečo nové a dobré na zhnitých základoch. Podľa neho nedokážu zmluvy dôkladne preskúmať, je v nich zároveň množstvo rôznych dodatkov. Problémom je aj to, že zmluvy iba čiastočne reagovali na meniacu sa výšku ťažby dreva, ktorá v priebehu minulého roka klesla o 600-tisíc kubíkov. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre toto plošné riešenie,“ vyhlásil.
Spracovatelia dreva sú rušením zmlúv pobúrení, štátne lesy konzervujú pôdu pre korupciu
Nová obchodná politika štátneho podniku bude podľa neho transparentná a bude ju možné kedykoľvek a kdekoľvek odprezentovať. „My sa nechceme hanbiť za to, čo robíme a ako to robíme,“ odkázal.
Nie sme priekupníci, tvrdí Vinš
Minister Mičovský v tejto súvislosti apeloval na čistotu vzťahov v jednotlivých zmluvách, a to tak, aby boli podpisované v prospech Slovenska, Lesov SR ale aj v prospech spracovateľov. Práve tí pritom avizované rušenie zmlúv kritizujú a nové vedenie štátneho podniku obviňujú z neprofesionality a nekompetentnosti. Minister, ako aj Lesy SR im odkázali, že nie je dôvod na paniku, práve naopak, situácia sa pre nich zlepší.
Štátne lesy plošne rušia rámcové zmluvy na odber dreva, nové chcú uzatvoriť transparentne
Obavy spracovateľov dreva však podľa zverejneného stanoviska nerozptýlila ani stredajšia tlačová beseda. „My nie sme priekupníci! Spracúvaním slovenského dreva, ku ktorému sa niekedy sťažka dostávame, vytvárame pridanú hodnotu pre slovenskú ekonomiku a garantujeme pracovné príležitosti pre viac ako 40 tisíc ľudí na Slovensku!“ reagoval prezident Zväzu spracovateľov dreva SR Karol Vinš. Naďalej preto odmietajú podľa nich nekompetentné rozhodnutie o vypovedaní zmlúv drevospracujúcim podnikom.