Mestá a obce nebudú schopné triediť kuchynský odpad, táto povinnosť ich pritom čaká už o päť mesiacov. Informovalo o tom v utorok Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré považuje za kľúčové, aby Národná rada SR tieto zákonné povinnosti odsunula.
Situáciu zhoršuje aj koronavírus
Novinky v zákone o odpadoch prijal parlament koncom minulého roka. Podľa ZMOS hrozí pri triedení kuchynského odpadu kolaps a situáciu zhoršuje aj koronavírus.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„O výraznú časť prípravy na nové podmienky nás ukrátila mimoriadna situácia v súvislosti s nebezpečným vírusom COVID-19, ale aj nástup ekonomickej krízy a zníženie ekonomických príjmov samospráv. Okrem toho musíme uviesť, že príprava na triedenie kuchynského odpadu si vyžaduje aj procesy verejného obstarávania a neraz aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pričom to nie je otázkou dní, ani týždňov,“ povedal výkonný podpredseda ZMOS Jozef Tučány. Ten dodal, že je potrebné vytvoriť aj vysvetľujúce kampane pre občanov.
Zvýšenie nákladov pre mestá a obce
ZMOS požaduje odloženie povinnosti o minimálne jeden rok a od štátu očakáva spoluprácu na intenzívnej, vysvetľovacej a edukatívnej kampani.
„Podľa smernice Európskeho parlamentu o odpade sa požaduje, aby členské štáty zabezpečili jeho oddelený zber do 31. decembra 2023. Požadovaný odklad je preto iba snaha získať čas na dôsledné plnenie povinností aj záväzkov,“ zdôraznilo ZMOS.
Najväčším problémom pri zbere a triedení kuchynského odpadu je zvýšenie nákladov pre mestá a obce. „Zvýšia sa vstupné náklady na nádoby, zber, zvoz kuchynského odpadu, taktiež si zber vyžaduje náročnú logistiku,“ vysvetlilo združenie s tým, že tento odpad by mali samosprávy zbierať minimálne raz za dva týždne.