Medvede už niekedy nereagujú na pískanie ani krik. Pomôže obmedzenie pestovania kukurice?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Medveďa spozorovali počas víkendu aj v Demänovskej ľadovej jaskyni. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, na pískanie a krik zareagoval až po chvíli a potom zmizol v lese.

Obec Demänovská Dolina leží v horách, a preto má tamojšia polícia špeciálnu výbavu, ktorú zatiaľ ešte nemusela použiť. Jedná sa o nesmrtiacu zbraň, ktorá vystreľuje náboje, slzotvorný plyn do vzdialenosti sedem metrov,“ ozrejmil obecný policajt.

Potrava je lákadlom pre medvede

V lokalite Liptovskej Kokavy, kde po napadnutí medveďom zomrel hubár, zásahový tím mal eliminovať minimálne jedného medveďa hnedého. Podľa informácií televízie mali šelmu zastreliť v bývalom sade, ktorú sem zrejme prilákalo ovocie.

Ľahko dostupná potrava je veľkým lákadlom pre medvede, ako aj v prípade tridsiatky šeliem, ktoré pred pár dňami natočili na blízkom poli. „Z Tatier by tie medvede boli s prepáčením hlúpe, keby tam ostali na čučoriedkach, keďže tu majú veľké kukuričné polia,“ povedal Jozef Maga, fotograf medveďov.

Pomohla by dohoda s poľnohospodármi?

Ministerstvo životného prostredia SR preto kontaktovali s otázkou, či by čiastočným riešením nemohla byť aj prípadná dohoda s poľnohospodármi o obmedzení pestovania medveďmi vyhľadávanými plodinami vo vytypovaných lokalitách.

„Ďalší veľký krízový štáb budeme mať tento týždeň vo štvrtok a zvolíme ďalší postup,“ uviedli pre televíziu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať