Koalícia dala privatizérom vianočný darček, schválená novela zákona o eurozáťažiach je podnikateľské eldorádo v praxi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taraba,Kiča
Bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča a súčasný minister envirorezortu Tomáš Taraba. Foto: koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládna koalícia dala schválením novely zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže privatizérom štedrý predvianočný darček, konkrétne stovky miliónov eur. Skonštatoval to v stanovisku bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča. V tejto súvislosti pripomenul, že zákonom sa prenášajú náklady na sanáciu envirozáťaží v omnoho väčšej miere ako doteraz na štát.

Schválenie návrhu zákona znamená, že podnikateľom, spravidla právnym nástupcom privatizérov bývalých štátnych podnikov, ktoré predstavujú najväčšie environmentálne záťaže, vládna koalícia prihrala stovky miliónov eur. Doteraz totiž museli na sanáciu týchto záťaží vynaložiť prostriedky práve títo podnikatelia, alebo náklady dodatočne štátu refundovať,“ povedal Kiča.

Súkromný sektor berie zisk

Doplnil, že predloženým návrhom zákona sa ruší inštitút refundácie a tá sa stáva nevymáhateľnou. Z návrhu ministra životného prostredia Tomáša Tarabu musia mať podľa Kiču radosť všetci špekulanti, ktorí by preniesli záväzky, na ktoré sa ich právni predchodcovia zaviazali v privatizačných zmluvách a dostali za to obrovské zľavy v privatizácii, na daňového poplatníka.

Podnikateľské eldorádo v praxi. Súkromný sektor berie zisk a štát znáša náklady v tomto prípade dvakrát, najskôr pri zľave v privatizácii a druhýkrát pri platení sanácie,“ skonštatoval Kiča.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Novela bude platiť od januára 2024

Šokujúce podľa neho je, že parlament vyšiel v ústrety privatizérom expresne, bez medzirezortného pripomienkového konania. „Vysvetlenie je nekonkrétne – vraj hrozia značné hospodárske škody. Ani to však neobstojí. Prípadné pohľadávky štátu budú splatné o 20 rokov, preto jeden mesiac naviac by nepredstavoval problém,“ dodal Kiča.

Ak štát zabezpečí sanáciu environmentálnej záťaže, ktorá sa nachádza na neštátnom pozemku, nebude už požadovať od vlastníka preplatenie nákladov. Vyplýva to z vládnej novely zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, ktorú v piatok schválili poslanci parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Predložil ju minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a nadobudne účinnosť začiatkom januára budúceho roka.

Neoprávnené čerpanie eurofondov

Dôvodom vypracovania novely bolo podľa ministerstva riziko možného neoprávneného čerpania verejných zdrojov, konkrétne fondov Európskej únie, keďže pri aplikácii uvedených ustanovení zákona by mohlo ísť o duplicitné finančné plnenie v prospech SR, teda Environmentálneho fondu.

Slovenskej republike by tak vznikla povinnosť vrátiť poskytnuté finančné prostriedky z fondov Európske únie a prípadné súvisiace penále,“ vysvetlil envirorezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná strana