- aktualizované 5. júna, 15:26
Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravilo projekt podpory sezónnej práce, ktorý by mal na Slovensku vytvoriť 5-tisíc nových pracovných miest. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.
„Je to veľmi významné číslo v čase, keď sa snažíme pracovné miesta uchovať,“ povedal. Tento projekt, ktorý by mal trvať od júna tohto roka do konca budúceho roka, by mal pomôcť ovocinárom a zeleninárom na Slovensku.
Na projekt rezort financií vyčlenil 12 miliónov eur, ktoré sa použijú na dotovanie odvodov v maximálnej sume 398,52 eura mesačne na zamestnanca. Podľa ministra práce sa tak znížia náklady na pracovnú silu pre slovenských ovocinárov a zeleninárov.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Podstatou projektu je, aby ovocinári a zeleninári mohli zamestnávať občanov Slovenska pri zbere a zakladaní úrody,“ povedal minister práce a sociálnych vecí. Odvody bude štát platiť do výšky hrubej mzdy zamestnanca v sume 820 eur.
Poľnohospodárstvo bolo ťažko skúšané
„Zamestnanec môže dostať aj vyššiu mzdu, ale výška pomoci je limitovaná na túto sumu z hľadiska preplatenia odvodov,“ objasnil Krajniak. Zamestnanec môže byť súčasťou štátom dotovaného projektu šesť mesiacov. „Celková výška pomoci je 2 390 eur na jedného zamestnanca,“ uviedol minister.
Minister financií Eduard Heger tvrdí, že práve poľnohospodárstvo bolo v posledných rokoch na Slovensku ťažko skúšané. „Je dôležité, aby sme ich podržali v týchto ťažkých časoch, pretože práve koronakríza spôsobila, že nemôžu čerpať pracovné sily zo zahraničia,“ povedal.
Tohtoročnú úrodu jahôd poznačil prízemný mráz, úroda bude o 40 percent nižšia
Uvítal to, že sa vytvorí 5-tisíc pracovných miest pre občanov Slovenska. Verí, že aj tento projekt bude impulzom pre slovenskú ekonomiku.
Pracovníci chýbajú naprieč Európskou úniou
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje, že štát zriadi Inštitút sezónnych prác.
„Toto systémové opatrenie je pre poľnohospodársky sektor mimoriadne dôležité, pretože umožní pestovateľom – ovocinárom, zeleninárom a vinohradníkom za výhodnejších podmienok zamestnať Slovákov na brigádnické práce,“ agentúru SITA o tom v piatok informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Poľnohospodári sú proti skráteniu priamych platieb, prišli by o viac ako sto miliónov eur
„Slovenské firmy prepúšťajú zamestnancov, brigádnici zo zahraničia sú pre mimoriadny stav už mesiace v domovských krajinách. Sezónni pracovníci chýbajú naprieč celou Európskou úniou. Slovensko sa za takejto situácie rozhodlo, že pomôže vhodne nastaveným nástrojom práve Slovákom, ktorí sa budú môcť zamestnať v poľnohospodárstve formou brigádnických prác,“ pokračovala Holéciová.
Aby sa história neopakovala
Inštitút sezónnej práce môže podľa SPPK navyše zabrániť aj prípadom z minulosti, keď ovocinári práve pre nedostatok brigádnikov nestihli v optimálnom čase pozbierať celú úrodu, a tá preto zhnila pod stromami alebo na poliach.
„Je nemysliteľné, aby sme na jednej strane hovorili o zvyšovaní potravinovej sebestačnosti v základných komoditách a na druhej strane ich nemali s kým pestovať, ošetrovať a zbierať,“ uviedol v reakcii predseda SPPK Emil Macho.
Podľa neho Inštitút sezónnych prác vytvára možnosti, „ako nielen pestovať efektívne, bez strát na poliach, ale je aj príležitosťou vytvoriť si bližší vzťah spotrebiteľa a lokálneho, domáceho poľnohospodára,“ dodal Macho.