- aktualizované 22. februára, 17:07
V slovenských mestách protestovalo množstvo poľnohospodárov. Ako strana Sloboda a Solidarita (SaS) uviedla, trápi ich byrokracia či nevyplatené priame platby. Poslanec NR SR Alojz Hlina (SaS) uviedol, že je rád, že sa niečo robí, pretože je čo riešiť.
Blokády ciest, kolóny a traktory v uliciach. Slovensko zažilo najväčší protest vo svojej histórii (video+foto)
„Lenže treba diskutovať, iná cesta nie je. Zdá sa ale, že trend je opačný, že sa od stola uteká. Minister pôdohospodárstva Takáč už trikrát utiekol z boja, čo ma prekvapilo. Odmietol so mnou diskutovať, pričom sa tejto téme venujem, mám farmu, študoval som to, som ako opozičný poslanec členom príslušného výboru. Neviem potom, s kým iným chce minister diskutovať,“ dodal Hlina.
Trápi ich byrokracia
Hlina uviedol, že farmári počas protestov predostreli štyri požiadavky. Trápi ich byrokracia, no keďže priame platby sú peniaze všetkých daňových poplatníkov, určitá miera administratívy musí podľa jeho slov existovať.
„Rovnako musí byť aj určitá miera ekologizácie poľnohospodárstva, no len v diskusii s kompetentnými sa dá zistiť, aká tá miera bude, pričom musí byť udržateľná,“ doplnil Hlina a povedal, že ohľadom bodu k dovozom sa s nimi musí vysporiadať Európa. Alojz Hlina za skutočný problém označil nevyplatenie priamych platieb, o ktorých farmári hovorili.
Takáč by mal rokovať v Bruseli
Kresťansko demokratické hnutie (KDH) vyjadrilo tiež podporu farmárom voči byrokracii Európskej únie (EÚ). Zároveň však hnutie dodalo, že problémy majú slovenskí farmári aj doma. KDH vyzvalo ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, aby sa neskrýval za protesty farmárov, ale išiel do Bruselu rokovať.
„Kto, ak nie minister pôdohospodárstva je kompetentný ísť do Bruselu a rokovať o čo najlepších podmienkach pre slovenských farmárov?“ opýtali sa kresťanskí demokrati a zároveň upozorňujú, že slovenskí farmári sú v zovretí aj zo strany ministerstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorí majú v rukách riešenia s priamymi platbami či vracaním dotácii od mladých farmárov.
Požiadavky boli legitímne
Poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH) dodal, že požiadavky poľnohospodárov na proteste boli legitímne.
„Ich netrápi, aby získavali selektívne odvodové prázdniny, ale aby si štát plnil svoje základné úlohy a vyplácal to čo má, napríklad priame platby. Preto je komické, ak minister pôdohospodárstva, ktorý to má všetko na starosti, ide s nimi protestovať. Kto vlastne protestuje proti komu? Ak sú problémy so spoločnou európskou poľnohospodárskou politikou, tak by nemal protestovať na Slovensku, ale ísť do Bruselu a rokovať,“ uviedol Hajko.
„KDH a európski ľudovci sú na strane poľnohospodárov, aj preto dlhodobo upozorňujeme, že niektoré zelené požiadavky zo strany európskych inštitúcií vytvárajú obrovský tlak na farmárov, čo má negatívny dopad na dostupnosť potravín a spôsobuje aj ďalšie problémy. Preto žiadame ich prehodnotenie. Budeme dohliadať na to, aby potravinová bezpečnosť bola jednou z kľúčových priorít európskych inštitúcií tak, ako to občania požadujú,“ dodala na záver europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH).