Vyše dvetisíc kusov techniky a tisícky poľnohospodárov. Slovensko čaká najväčší protest od svojho vzniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Traktorový protest farmárov v Poprade
Hospodári s poľnohospodárskymi autami na čerpacej stanici v Poprade začínajú ďalšiu jazdu hlavným prieťahom Popradu v rámci celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov. Poprad, 19. február 2024. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) informovala na tlačovom brífingu v Nitre o zorganizovaní najväčšieho protestu poľnohospodárov, aký Slovensko nezažilo od svojho vzniku.

Do protestu, ktorý sa uskutoční na území Slovenska 22. februára sa cez 37 regionálnych štruktúr komory a aj vďaka podpore od Agrárnej komory Slovenska (AKS), podľa predsedu SPPK Emila Macha zapojí viac ako 2200 kusov techniky a cez 4 tisíc poľnohospodárov.

Pridajú sa aj Litovci a Lotyši

Slovenskí poľnohospodári sa tak pridajú k protestom európskych poľnohospodárov, na ktorom sa dohodli vo Varšave spoločne s krajinami V4. K tomuto koordinovanému protestu sa pridajú tiež poľnohospodári z Litvy a Lotyšska.

Šéf komory uviedol, že v rámci potravinovej sebestačnosti dosahuje Slovensko žiaľ len hodnotu 40 % a toto číslo žiadneho poľnohospodára a potravinára neteší.

„Našim cieľom je, aby sa toto číslo postupne zvyšovalo, aby sme mohli pre spotrebiteľov v budúcnosti priniesť stále väčší objem slovenských zdravých, kvalitných potravín. Bohužiaľ od tohto nášho predsavzatia sa skôr vzďaľujeme ako približujeme, a to hlavne pre rôzne administratívne a náročné zelené opatrenia a požiadavky zo strany Európskej komisie (EK),“ uviedol Macho a dodal, že protest je hlavne aj preto, aby mohli stále vyrábať slovenské potraviny, pre budúce generácie a naše deti.

Protesty budú na troch miestach

Ako Macho ďalej informoval gro protestov, resp. hlavný prúd protestov sa sústredí na troch miestach Slovenska.

V Bratislave pred sídlom zastúpenia Európskej komisie, kde vyjadria svoj názor a predložia svoje požiadavky a taktiež pred slovenským parlamentom.

Druhá časť protestu bude na slovensko-českej hranici v Holíči, kde sa spoločne stretnú s českými, ale aj s maďarskými poľnohospodármi. Tretia časť protestu bude na slovensko-poľskej v hranici v Trstenej.

Komora sa zároveň vopred ospravedlňuje každému občanovi Slovenska za vzniknuté nepríjemnosti, ktoré týmto vzniknú. SPPK zároveň zverejní miesta a popisy svojich protestov.

Poľnohospodári nie sú úradníci

Komora zopakovala, že byrokracia EK a jej Spoločná poľnohospodárska politika je najväčší kameň úrazu.

„Máme tu prvý rok implementácie tejto Spoločnej poľnohospodárskej politiky a Európa horí v plameňoch protestov,“ povedal Macho a poukázal, že poľnohospodári nie sú úradníci a dennodenná prijímaná nezmyselná legislatíva z Bruselu musí skončiť.

Zároveň komora poukázala aj na to, ako sa európsky poľnohospodári cítia podvedení, pretože obilie z Ukrajiny, ktoré malo skončiť v Afrike, skončilo Európe. A v Afrike skončilo zase ruské obilie.

Obilnica sveta prevalcovala trh

Treba si uvedomiť, že európske poľnohospodárstvo nebolo pripravené na taký rýchly nástup a vstup obilnice sveta na náš európsky trh.

„Vopred sa chceme zároveň ospravedlniť každému občanovi Slovenska za vzniknuté problémy. Nie je to žiadny politický protest, je to boj za našu budúcnosť,“ dodal na záver Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie Agrárna komora SlovenskaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora