Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že do roku 2025 bude až polovica populácie trpieť nedostatkom vody. Pripomenulo to občianske združenie Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica v súvislosti s utorňajším Svetovým dňom vody, ktorý vyhlásila WHO v roku 1992. V tlačovej správe o tom informovala komunikačná manažérka CEEV Živica Eva Sládková.
Treba konať
„O vode sa, samozrejme, učia deti asi na všetkých typoch škôl a z rôznych uhlov pohľadu, no podľa mňa je dôležitá prax. A hlavne, nestačí o problémoch s jej nedostatkom hovoriť len raz za rok, počas Svetového dňa vody,“ povedala manažérka programu CEEV Živica Zelená škola Zuzana Gallayová.
Slovensko má väčšinu pitnej vody z podzemných vôd, kvalita jej zdrojov však závisí od ich ochrany
Školy zapojené do programu podnikajú konkrétne kroky na ochranu vody. „Pátrajú napríklad po tom, koľko vody sa na škole spotrebuje a ako sa s ňou hospodári. Na základe tohto skúmania si stanovia, čo chcú zmeniť – povedzme znížiť množstvo spotrebovanej vody o 15 percent. K tomu potom robia konkrétne kroky – škola vymení batérie alebo toalety za úspornejšie a podobne,“ dodala Gallayová.
Enviromentálne projekty na školách
Viac ako 250 škôl, ktoré sú zapojené do programu Zelená škola zaviedlo environmentálne projekty, viaceré súvisiace s ochranou vody.
Napríklad zadržiavajú vodu do sudov, aby ňou mohli polievať v čase sucha, budujú dažďové záhrady, prípadne kosia inak, aby zlepšili mikroklímu.
Slovensko má druhé najväčšie zásobárne pitnej vody na svete, medzi najvýznamnejšie patrí Žitný ostrov
Materská škola V. Clementisa v Prievidzi napríklad zavádza environmentálne čistenie, aby znížila množstvo chemikálií vypúšťané do vody.