Rusko súhlasilo s obnovením dohody o exporte ukrajinského obilia, Turecko bude naďalej zabezpečovať bezpečné koridory pre lode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obilie na lodi
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 2. novembra 12:51

Rusko v stredu súhlasilo s obnovením svojej účasti na dohode o exporte ukrajinského obilia a ďalších komodít z ukrajinských prístavov, ktorú sprostredkovali Organizácia Spojených národov a Turecko. Informoval o tom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vytváranie humanitárneho koridoru

Podľa Erdogana ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval šéfa tureckého rezortu obrany Hulusiho Akara, že dohoda o humanitárnom koridore pre vývoz obilia bude „pokračovať rovnakým spôsobom ako predtým“.

Turecký prezident dodal, že obnovená dohoda bude uprednostňovať dodávky do afrických štátov, vrátane Somálska, Džibutska a Sudánu.

Rusko od dohody odstúpilo

Ruský minister obrany sa vyjadril, že Moskva súhlasila s pokračovaním svojej roly v dohode po tom, ako dostala písomné garancie od Kyjeva, že Ukrajina nepoužije námorný koridor pre vojenské akcie proti Rusku.

Moskva prerušila svoju účasť na dohode o vývoze obilia cez víkend. Odôvodnila to ukrajinským útokom dronmi proti ruskej Čiernomorskej flotile.

Prepad exportu obilia

Ukrajina v súčasnej sezóne exportu obilia, ktorá sa začala v júli, vyviezla zhruba 13,4 milióna ton tejto komodity. Ide o pokles oproti rovnakému obdobiu predchádzajúcej sezóny, počas ktorého exportovala 19,7 milióna ton obilia.

Ukrajinská vláda uviedla, že v tomto roku by pestovatelia v krajine mohli zožať 50 až 52 miliónov ton obilia. Pôjde o pokles oproti minulému roku, v ktorom zožali rekordných 86 miliónov ton. Informuje o tom portál news.sky.com.

Blokáda čiernomorských prístavov

Ukrajinský export obilia sa prepadol od začiatku ruskej invázie. Uzavretie ukrajinských čiernomorských prístavov viedlo k rastu globálnych cien potravín a vyvolalo obavy z ich nedostatku.

Tri ukrajinské prístavy odblokovali v závere júla na základe dohody sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov a Tureckom. Rusko však v sobotu účasť na dohode prerušilo a uviedlo, že ide o reakciu na ukrajinský útok dronmi proti polostrovu Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganSergej Šojgu
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)